Raporty bieżące
Raport Nr 29 z 2 listopada 2004, Informacja dot. zwołania NWZ Banku
Bank Handlowy w Warszawie SA informuje, iż Zarząd Banku zwołał na dzień 7 grudnia 2004r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku. Zgromadzenie odbędzie się o godz. 15.00 w siedzibie Banku w Warszawie przy ul. Traugutta 7/9.
Porządek obrad:
- Otwarcie Walnego Zgromadzenia.
- Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
- Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania ważnych uchwał.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Wybór Komisji Skrutacyjnej.
- Podjęcie Uchwał w sprawach:
- zmian w Statucie Banku
- zmian w składzie Rady Nadzorczej Banku,
- sporządzania przez Bank od 1 stycznia 2005 r. jednostkowego sprawozdania finansowego Banku według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSR) oraz związanych z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, o których mowa w art. 2 ust. 3 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
- Zakończenie Zgromadzenia.
Zarząd Banku podaje do wiadomości treść dotychczas obowiązujących postanowień i treść proponowanych zmian w Statucie:
I. Zmiana § 5 ust. 3 pkt 4), 5), 7), 9), 14) Statutu
Dotychczasowa treść § 5 ust. 3 pkt 4), 5), 7), 9), 14):
"4) udziela kredytów i pożyczek pieniężnych w kraju i za granicą oraz pożyczek i kredytów konsumenckich w rozumieniu przepisów odrębnej ustawy",
"5) wykonuje operacje czekowe i wekslowe",
"7) udziela i potwierdza gwarancje bankowe oraz otwiera akredytywy",
"9) pośredniczy w dokonywaniu przez rezydentów przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju z nierezydentami",
"14) nabywa i zbywa wierzytelności",
Proponowana treść § 5 ust. 3 pkt 4), 5), 7), 9) i 14) Statutu:
"4) udziela kredytów i pożyczek pieniężnych,"
"5) wykonuje operacje czekowe i wekslowe oraz operacje, których przedmiotem są warranty",
"7) udziela i potwierdza gwarancje bankowe oraz otwiera i potwierdza akredytywy",
"9) pośredniczy w dokonywaniu przekazów pieniężnych oraz rozliczeń w obrocie dewizowym",
"14) nabywa i zbywa wierzytelności pieniężne",
II. Zmiana § 5 ust. 4 pkt 4) i 9) Statutu
Dotychczasowa treść § 5 ust. 4 pkt 4) i 9) Statutu:
"4)dokonywać obrotu papierami wartościowymi na własny rachunek oraz pośredniczyć w obrocie papierami wartościowymi",
"9) nabywać i zbywać nieruchomości",
Proponowana treść § 5 ust.4 pkt 4) i 9).
"4) dokonywać obrotu papierami wartościowymi,"
"9) nabywać i zbywać nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego,"
III. Zmiana § 14 ust.2 Statutu.
Dotychczasowa treść § 14 ust. 2 Statutu:
"2. Liczbę członków Rady Nadzorczej określa Walne Zgromadzenie w granicach oznaczonych w ust. 1 i z uwzględnieniem postanowień ust. 3 - 5 oraz z zastrzeżeniem ,że liczba ta nie może być mniejsza niż łączna liczba członków Rady Nadzorczej powołanych zgodnie z ust. 3 powiększona o co najmniej 50%. Liczba ta będzie zaokrąglona w górę w razie potrzeby.
Proponowana treść § 14 ust.2:
"2. Liczbę członków Rady Nadzorczej określa Walne Zgromadzenie w granicach oznaczonych w ust. 1."
IV. W § 14 ustępy 3, 4, 5 i 7 skreśla się, a dotychczasową treść ustępu 6 oznacza się jako ustęp 3.
V. Zmiana §16 ust. 1 Statutu.
Dotychczasowa treść § 16 ust. 1 Statutu:
"1. Rada Nadzorcza wybiera Prezesa i Wiceprezesa Rady. Wybór ten odbywa się na posiedzeniu Rady, w głosowaniu tajnym, spośród członków Rady innych niż wybrani spośród kandydatów wskazanych w sposób określony w § 14 ust. 3."
Proponowana treść § 16 ust.1 Statutu:
"1. Rada Nadzorcza wybiera spośród swoich członków Prezesa i Wiceprezesów Rady. Wybory te odbywają się na posiedzeniu Rady, w głosowaniu tajnym."
VI. Zmiana § 18 Statutu.
Dotychczasowa treść zdania wstępnego przed dwukropkiem w § 18 Statutu:
"Do kompetencji Rady Nadzorczej, oprócz praw i obowiązków przewidzianych w przepisach prawa, należą uchwały w sprawach:
Proponowana treść zdania wstępnego przed dwukropkiem w § 18 Statutu
"Do kompetencji Rady Nadzorczej, oprócz spraw zastrzeżonych przepisami prawa oraz innych spraw przewidzianych niniejszym Statutem, należą uchwały w sprawach:"
VII. Zmiana § 19 ust. 2 Statutu.
Dotychczasowa treść § 19 ust. 2 Statutu:
"2. Rada Nadzorcza zbiera się w dniu Walnego Zgromadzenia, o którym mowa w § 21 ust. 2 Statutu w celu dokonania wyboru Zarządu Banku."
Proponowana treść § 19 ust2 Statutu:
"2. Rada Nadzorcza zbiera się w dniu Walnego Zgromadzenia, o którym mowa w § 21 ust. 2 Statutu w celu dokonania wyboru członków Zarządu Banku."
VIII. Zmiana § 21 ust. 1 i ust. 2 pkt 3) Statutu.
Dotychczasowa treść § 21 ust. 1 Statutu:
"1. Zarząd Banku jest powoływany przez Radę Nadzorczą na okres trzech lat"
Proponowana treść § 21 ust. 1 Statutu:
"1. Członkowie Zarządu Banku są powoływani przez Radę Nadzorczą na okres trzech lat."
Dotychczasowa treść § 21 ust. 2 pkt 3) Statutu:
"3) z dniem odwołania członka Zarządu przez Radę Nadzorczą,"
Proponowana treść § 21 ust. 2 pkt 3) Statutu:
"3) z dniem odwołania członka Zarządu,"
IX. Zmiana § 24 pkt 9) Statutu.
Dotychczasowa treść § 24 pkt 9) Statutu:
"9) decyduje samodzielnie o nabyciu i zbyciu nieruchomości lub udziału w nieruchomości."
Proponowana treść § 24 pkt 9) Statutu:
"9) decyduje samodzielnie o nabyciu i zbyciu nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości."
X. Po § 37 Statutu wprowadza się nowy tytuł:
"VIa. SYSTEM KONTROLI WEWNĘTRZNEJ"
XI. Po tytule VIa wprowadza się nowy § 37a w następującym brzmieniu:
powrót"§ 37a
- W Banku działa system kontroli wewnętrznej pod względem legalności i prawidłowości działalności prowadzonej przez Bank oraz rzetelności składanych sprawozdań i informacji udzielanych przez Bank. Celem systemu kontroli wewnętrznej Banku jest wspomaganie zarządzania Bankiem, usprawnienie realizacji jego zadań oraz zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności funkcjonowania Banku.
- Kontrola wewnętrzna instytucjonalna w Banku realizowana jest przez Departament Audytu stanowiący wyodrębnioną organizacyjnie jednostkę działającą w ramach struktury centrali Banku, podlegającą bezpośrednio Zarządowi. Zadaniem Departamentu Audytu jest badanie i ocena w sposób niezależny i obiektywny adekwatności i skuteczności systemu kontroli wewnętrznej oraz opiniowanie zarządzania Bankiem, w tym skuteczności zarządzania ryzykiem związanym z działalnością Banku.
- Kontrola wewnętrzna funkcjonalna sprawowana jest przez każdego pracownika Banku oraz dodatkowo przez jego bezpośredniego zwierzchnika i osoby z nim współpracujące oraz przez kierowników jednostek organizacyjnych Banku w zakresie jakości i poprawności i wykonywania przez poszczególnych pracowników ich czynności celem zapewnienia zgodności tych czynności z procedurami i mechanizmami kontroli Banku.
- Bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem kontroli wewnętrznej w Banku sprawuje Rada Nadzorcza. Dla wykonywana czynności nadzorczych w tym zakresie, Rada Nadzorcza może powołać spośród swoich członków komitet do spraw audytu wewnętrznego. Zatrudnienie oraz zwolnienia osoby kierującej Departamentem Audytu następuje za zgodą Rady Nadzorczej.
- Kierujący Departamentem Audytu okresowo przekazuje Radzie Nadzorczej oraz Zarządowi informacje na temat stwierdzonych nieprawidłowości i wniosków wynikających z przeprowadzonych audytów wewnętrznych oraz działań podejmowanych w celu usunięcia nieprawidłowości lub realizacji tych wniosków. Osoba kierująca Departamentem Audytu jest uprawniona do uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej, na których rozpatrywane są zagadnienia związane z działaniem kontroli wewnętrznej w Banku.
- Szczegółowe zasady funkcjonowania kontroli wewnętrznej sprawowanej w Banku oraz organizację i zakres działania Departamentu Audytu określa Zarząd Banku."
Bank Handlowy w Warszawie SA informuje, iż na proponowane zmiany Statutu uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 12 sierpnia 2004 r. Nr 244/2004 r.
Świadectwa depozytowe lub dokumenty uprawniające do udziału w Walnym Zgromadzeniu można składać w Punkcie Rejestracji Akcjonariuszy w Banku Handlowym w Warszawie SA, Warszawa ul.Senatorska 16 , parter, (wejście główne) w dniach od dnia 22 listopada 2004 r. do dnia 29 listopada 2004 r. w godzinach 10.00 - 14.00.
Podst. prawna: RRM GPW par. 49 ust.1 pkt 1)i pkt 2) lit a)