Ochrona dziedzictwa kulturowego
Fundacja Kronenberga

Jednym z najważniejszych obszarów działania Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga jest ochrona dziedzictwa kulturowego.

Głównym przedsięwzięciem na tym polu, jest przyznawanie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. W ten sposób już od 18 lat honorujemy osoby lub instytucje szczególnie zasłużone na polu ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za działalność muzealną i konserwatorską oraz pracę na rzecz gromadzenia pamiątek polskiej kultury. Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie tych, którzy podejmują się działań służących ochronie dorobku polskiej kultury zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja prowadzi program Odzyskiwanie dzieł sztuki, którego celem jest odzyskiwanie dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie i w wyniku II wojny światowej, uruchomiony w czerwcu 2012 roku.

Działania odzyskiwania dzieł sztuki wspiera aplikacja ArtSherlock, powstała w partnerskiej współpracy Fundacji Communi Hereditate, Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Aplikacja korzysta z bazy zaginionych dzieł sztuki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (63.000 obiektów). Do tej pory została zainstalowana w ponad 7.000 smartfonów w ponad 30 krajach na świecie.

W ramach programu Korzenie Fundacja przypomina osobę i dokonania Leopolda Kronenberga oraz jego dziedziców. W roku 2011 Fundacja rozpoczęła projekt mający na celu odnalezienie i digitalizację dokumentów dotyczących historii Banku Handlowego w Warszawie oraz rodziny Kronenbergów.

Fundacja wielokrotnie angażowała się również w projekty istotne dla polskiej kultury. W roku 1998 zakupiła i przekazała Muzeum Narodowemu w Warszawie kolekcję XIX-wiecznych sreber, eksponowanych obecnie w Gabinecie Sreber im. Leopolda Kronenberga. W latach 2006-2008 współpracowała przy projekcie identyfikacji grobu Mikołaja Kopernika, który zakończył się potwierdzeniem odnalezienia prochów astronoma. W 2010 roku odzyskała i przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie należący do Leopolda Kronenberga - twórcy Banku Handlowego - zaginiony podczas wojny cenny obraz Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie tatrzańskim". W roku 2012 odzyskała również zaginiony podczas wojny obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej pt. "Murzynka".

ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, zrealizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych.