Kurs Euro

Aktualny kurs EUR/PLN w Citi Handlowy

Sprawdź aktualny kurs Euro (EUR) w Banku Citi Handlowy.

Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.

Aktualna cena kupna i sprzedaży Euro.

  • Kupno

  • Sprzedaż

Kurs Euro dla CitiKonta


Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.

Kurs Euro

Wakacje, zakupy w zagranicznych sklepach online czy transakcje z międzynarodowymi partnerami... w takich sytuacjach znajomość wartości kursu euro jest porządana . W teorii we wszystkich miejscach powinien obowiązywać ten sam kurs w danym momencie, ale w praktyce różnie to bywa. Może się zdarzyć, że sprzedawca, usługodawca, kantor lub twój partner handlowy zastosuje inny przelicznik, traktując kurs jako dodatkowe źródło dochodu. Dlatego dobrze jest sprawdzać oficjalny średni kurs euro przed dokonaniem transakcji. Dzięki temu zweryfikujesz podaną cenę oraz ocenisz atrakcyjność ofert przewalutowania.
W dzisiejszych czasach już nie musisz ustawiać się w kolejce do kantoru. W internecie z łatwością znajdziesz miejsca, w których wymienisz walutę – i to często bez dodatkowej marży dla operatora transakcji. Jednym z takich miejsc jest Citi Handlowy. Na naszej stronie sprawdzisz aktualny kurs, notowania i wykresy.

Euro - co warto wiedzieć o tej walucie

Euro określane jest jako EUR, a jego symbol to €. Podobieństwo symbolu do greckiej litery epsilon nie jest przypadkowe - celowo nawiązano do starożytnej kultury greckiej jako tej, która dała fundament całej cywilizacji europejskiej. Obecnie euro obowiązuje w 20 z 27 państw należących do Unii Europejskiej. Tak zwana strefa euro - w kolejności alfabetycznej - to: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy. Euro jest również środkiem płatniczym w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE - są to m.in.: Andora, Monako, San Marino, Watykan, Czarnogóra i Kosowo.
Początki strefy sięgają traktatu z Maastricht, na mocy którego utworzono wspólnotę i podjęto decyzję o integracji walutowej. W 1995 roku zdecydowano o nazwie waluty, a już 4 lata później 11 z 15 ówczesnych państw członkowskich przyjęło euro jako oficjalny środek płatniczy w obiegu bezgotówkowym. W 2002 roku euro zaczęło obowiązywać również w transakcjach gotówkowych.

Euro, jak każda waluta, występuje w postaci monet i banknotów. Monety we wszystkich krajach, w których są emitowane, mają identyczny rewers z nominałem i mapą Europy. Z kolei awersy są zindywidualizowane i przedstawiają symbol danego kraju.
Banknoty w całej strefie euro i w krajach, które zdecydowały się na przyjęcie tej waluty, wyglądają tak samo. Na każdym nominale znajduje się grafika symbolizująca jeden ze stylów architektonicznych. Na rewersach są fikcyjne mosty, a na awersach bramy i okna.

Warto w tym miejscu nadmienić iż nominał 500 euro decyzją Europejskiego Banku Centralnego został wycofany z produkcji ze względu na największe ryzyko fałszerstwa. Mimo to wciąż można go spotkać w codziennym obrocie gotówki.

Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.

kurs Dolara USD | kurs Funta GBP | kurs Franka CHF | kurs Korona Duńska DKK | kurs Dolar Kanadyjski CAD | kurs Rand Południowo Afrykański ZAR | kurs Korona Norweska NOK | kurs Dolar Australijski AUD | kurs Jen Japoński JPY | kurs Korona Czeska CZK | kurs Korona Szwedzka SEK | kurs Forint Węgierski HUF