Gdy już dokonasz wyboru i zdecydujesz się na złożenie wniosku i podpisanie umowy, sprawdź czy Twoje dane osobowe, warunki cenowe i ustalone wcześniej szczegóły zostały w dokumentacji zawarte i są poprawne. Warto też dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z nowo nabytego produktu.

Pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić informacje na temat istniejących zagrożeń i sposobów ochrony swojego mienia na oficjalnych stronach regulatorów:

Bezpieczeństwo i kontrola w dużym stopniu zależy właśnie od Ciebie!

Przestępstwa związane z kartami płatniczymi oraz transakcjami zawieranymi za pośrednictwem internetu to wciąż nowy i narastający problem. Oprócz ochrony zapewnianej przez Bank celem zniwelowania zagrożenia, ważnym elementem jest świadomość i odpowiednie środki bezpieczeństwa podejmowane przez samych użytkowników.

Dzięki kilku prostym zasadom możemy razem przeciwdziałać oszustwom:

Przechowuj kartę w bezpieczny sposób, czyli taki, który utrudni lub uniemożliwi jej kradzież. Sprawdzaj na bieżąco czy na pewno posiadasz wszystkie swoje karty. W podróż zabieraj ze sobą jedynie niezbędne karty, a pozostałe umieść w bezpiecznym miejscu.
Nie trać karty z oczu – celem dokonania płatności z użyciem karty terminal powinien Ci zostać udostępniony. Po dokonaniu płatności niezwłocznie zabierz kartę i od razu ją schowaj.
Jeśli Twoja karta zostanie skradziona, niezwłocznie ją zastrzeż. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyglądu bankomatu (np. możliwości zainstalowania urządzenia skimmingowego lub dodatkowej kamerki) niezwłocznie zgłoś ten fakt do operatora (informacje kontaktowe są zawsze dostępne na naklejce informacyjnej na bankomacie). Jeżeli Twoja karta jest nieważna, z jakiegokolwiek powodu, zniszcz wszelkie zabezpieczenia karty (chip, pasek, czytnik pay pass) poprzez przecięcie karty nożyczkami.
Przechowuj dane dotyczące kart płatniczych w bezpiecznym miejscu, ale nie tym samym, w którym znajdują się Twoje karty. Karta powinna być zawsze schowana po to by uniemożliwić sczytanie zawartych na niej informacji.
Chroń PIN oraz dane służące do logowania w serwisach płatniczych i bankowości elektronicznej. Staraj się, w przypadku posiadania kilku kart, by PIN do każdej z nich był inny. Hasła do serwisów płatniczych oraz bankowości elektronicznej także powinny się różnić oraz być zmieniane. Pamiętaj, że najbardziej bezpiecznym miejscem do przechowywania tak wrażliwych danych jest Twoja pamięć!
Zanim zdecydujesz się podać dane karty płatniczej celem dokonania transakcji przez telefon sprawdź czy dany usługodawca jest godny zaufania. Najlepiej, aby tego rodzaju płatności odbywały się podczas połączenia telefonicznego zainicjowanego przez Ciebie. Pamiętaj, że banki i usługodawcy nie proszą o podawanie danych osobowych, kart płatniczych, loginów czy haseł drogą mailową. W razie wątpliwości skontaktuj się z danym operatorem lub usługodawcą i potwierdź czy na pewno dana wiadomość e-mail została przez niego wysłana.
Ważnym elementem jest bieżąca kontrola stanu Twoich rachunków. Każda wykryta nieprawidłowość powinna zostać niezwłocznie zgłoszona. Kontrola rachunków po powrocie z podróży zagranicznej powinna stać się obowiązkowym punktem.
Po otrzymaniu nowej karty należy od razu podpisać ją w wyznaczonym miejscu długopisem. Warto także od razu ustanowić nowy PIN.
Jeżeli istnieje konieczność potwierdzenia płatności podpisem, zawsze wcześniej przeczytaj rachunek. Zbieraj paragony, stanowią one dowód zapłaty.

Płatności zbliżeniowe

Transakcje wykonywane kartą z funkcją płatności zbliżeniowej do 50 zł nie wymagają wprowadzenia kodu PIN podczas autoryzacji, jednak ze względów bezpieczeństwa klient losowo może zostać poproszony o dokonanie transakcji w standardowy sposób.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa, transakcje powyżej 50 zł

  • Transakcje dokonywane zbliżeniowo wymagają podania kodu PIN.
  • Pamiętaj, że masz możliwość zmiany limitów transakcji dokonywanych zbliżeniowo.

Zakupy w Internecie

Zakupy w Internecie są popularną formą nabywania produktów ze względu na łatwy i bezproblemowy dostęp oraz często niższą cenę. Większość internetowych usługodawców oferuje bezpieczne zakupy, jednak wraz ze wzrostem popularności takiej formy handlu i co za tym idzie liczby transakcji internetowych wzrasta także liczba prób oszustw. Co raz częściej też takie próby kończą się sukcesem na korzyść przestępców.

Jako użytkownicy nie jesteśmy bezbronni, dlatego warto zapamiętać kilka podstawowych kroków celem, które pozwolą nam zmniejszyć prawdopodobieństwo stania się ofiarą takiego przestępstwa

Korzystaj z usług sprawdzonych i znanych usługodawców. Upewnij się, że dany usługodawca faktycznie istnieje (są dostępne rzeczywiste dane kontaktowe tj. pełny adres, telefon, e-mai). Nie korzystaj z linków załączonych na innej stronie lub do wiadomości e-mail ( w wyjątkiem rejestracji, gdzie jest to niezbędne).
W większości przypadków sklep czy serwis internetowy oferuje połączenie szyfrowanie, które gwarantuje bezpieczeństwo – adres URL powinien wówczas rozpoczynać się od znaków: "https: //". Jest także widoczna „kłódka” – po dwukrotnym kliknięciu powinny pokazać się informacje dotyczące dat obowiązywania certyfikatu oraz nazwy usługodawcy, dla którego obowiązuje.
Zapoznaj się z „Polityką prywatności”, która powinna być udostępniona na stronie usługodawcy. Pamiętaj, ze dane pozwalające zawrzeć transakcję przez internet to: numer karty, data ważności karty oraz 3-cyfrowy numer CVC2/CVV2, imię i nazwisko użytkownika.
Najbezpieczniej jest dokonywać płatności w intrenecie czy na odległość przy użyciu karty kredytowej.

3d secure

Technologia 3D Secure to rozwiązanie zabezpieczające transakcje w procesie płatności online. Zakończeniem procesu jest w tym przypadku hasło przesłane SMSem na podany przez Posiadacza nr telefonu komórkowego.

Płacę z Citi Handlowy

Dzięki usłudze „Płacę z Citi Handlowy” możesz zapłacić za zakupy przelewem z konta - bezpośrednio ze strony sklepu internetowego

Dowiedz się jak strony Banku Handlowego w Warszawie S.A. wykorzystują pliki cookies do poprawnego działania serwisu Citibank Online, zbierania danych behawioralnych umożliwiających optymalizację stron oraz w celach marketingowych. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki.