Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
10 grudnia 2008
I Olimpiada Wiedzy o Finansach - Banki w Akcji rozstrzygnięta

10 grudnia w Warszawie odbył się finał I Olimpiady Wiedzy o Finansach - Banki w Akcji. Uczniowie grając w "Banks in Action", grę symulującą działanie banku komercyjnego, podejmowali decyzje finansowe dotyczące m. in. wysokości stóp procentowych kredytów krótko- i długoterminowych, nakładów na marketing oraz badania i rozwój. Celem gry było takie zarządzanie swoim wirtualnym bankiem, by osiągnął on jak najlepsze wyniki na wirtualnym rynku. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami analitycznymi, zrozumieniem funkcjonowania mechanizmów finansowych, umiejętnością czytania sprawozdań bankowych, a także znajomością angielskiego, gdyż cała gra odbywała się w tym języku.

Zwyciężył Wacław Kacmajor z III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Zaraz za nim uplasowali się Damian Strojec z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie oraz Maciej Walerych z VI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy.

Na zdjęciu od lewej stoją: Damian Strojec, Wacław Kacmajor, Maciej Walerych

Pozostałymi laureatami Olimpiady zostali:

 • Maciej Kościelny z IV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie,
 • Karol Chilimoniuk z LXIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie,
 • Tomasz Żórawik z III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu,
 • Paweł Słomski z VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni,
 • Maciej Zdrolik z XIV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu,
 • Marek Matuszewski z I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku,
 • Artur Rutkowski z VI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy,
 • Michał Lubaś z LXIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie,
 • Magda Mejzner z Liceum Ogólnokształcące w Lipsku,
 • Marek Kulesza z I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku,
 • Adam Sobczak z XLI Liceum Ogólnokształcące w Warszawie,
 • Mateusz Troska z XIV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu,
 • Ignacy Bochiński z LXIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie.

Na zwycięzców Olimpiady czekały atrakcyjne nagrody. Uczniowie, którzy zajęli 8 pierwszych miejsc otrzymali indeksy wraz z opłatą czesnego za 3 lata studiów licencjackich, a finaliści z miejsc od 9. do 16. zostali nagrodzeni indeksami z opłaconym I semestrem studiów na jednej z Wyższych Szkół Bankowych, które znajdują się w Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu oraz Chorzowie. Dodatkowo, finaliści i ich nauczyciele otrzymali nagrody rzeczowe o łącznej wartości 60 000 zł.

W konkursie nagrodzone zostały także najbardziej aktywne szkoły: pierwsze miejsce zajęło V Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, z którego aż 345 uczniów wzięło udział w Olimpiadzie. Druga nagroda trafiła do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu z 311 olimpijczykami, a na trzeciej pozycji uplasował się Zespół Szkół w Janowie Lubelskim, z którego 66 % uczniów uczestniczyło w zawodach szkolnych.
Nauczyciele, którzy opiekowali się uczniami biorącymi udział w zawodach okręgowych, oprócz nagród rzeczowych otrzymali półroczną licencję na wykorzystanie gry "Banks in Action" w swojej pracy edukacyjnej.

Olimpiada Wiedzy o Finansach - Banki w Akcji jest wpisana na listę olimpiad przedmiotowych MEN i przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy są poważnie zainteresowani ekonomią. Jej projekt i program przygotowała Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga wspólnie z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz grupą Wyższych Szkół Bankowych.

Rozgrywki I edycji Olimpiady trwały od jesieni. Zawody szkolne rozgrywane były w dniach 7-8 października i wzięło w nich udział 8031 uczniów z 589 szkół. Podczas zawodów szkolnych startujący w niej młodzi ludzie mieli za zadanie rozwiązać test on-line. Zawody okręgowe trwały od 22 października do 7 listopada. Wzięło w nich udział 384 uczestników zawodów szkolnych, którzy najlepiej rozwiązali test wiedzy. Rozgrywki centralne - finały - odbywały się w dniach 9-10 grudnia. Wzięło w nich udział 64 uczniów. Laureatami zostało 16 najlepszych finalistów.

Więcej informacji o Olimpiadzie na stronie http://olimpiadafinansowa.pl

Na zdjęciach: Uczniowie podczas zmagań z konkurencją ze strony innych banków

oraz podczas rozwiązywania finałowego testu

Nagrody otrzymali zarówno uczniowie jak i nauczyciele

Finaliści I Olimpiady Wiedzy o Finansach - Banki w Akcji