Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
26 kwietnia 2008
Finał konkursu "Z klasy do Kasy"

26 kwietnia 2008 w siedzibie Agory, wydawcy Gazety Wyborczej, odbył się Finał Ogólnopolskiego konkursu "Moje Finanse - z Klasy do Kasy".
W finale wzięło udział 16 komitetów inwestycyjnych - zwycięzcy eliminacji wojewódzkich. Ostateczna rozgrywka, między konkurującymi od początku marca zespołami, została przeprowadzona jako quiz, który składał się z 30 pytań testowych i 6 zadań, o różnym stopniu trudności, podzielonych na trzy tury.

Uczniowie musieli wiedzieć ile banków komercyjnych jest w Polsce, co to jest "New Connect", czym jest opcja "call",  a także  obliczyć zysk spółki w danym roku czy wysokość wynagrodzenia po uwzględnieniu wysokości inflacji.

Wszystkie pytania były trudne. Uczniowie walczyli do samego końca, choć jednemu z zadań nie podołał żaden komitet. Na końcu bardzo emocjonującego finału okazało się, że potrzebna jest dogrywka, która wyłoni 2 i 3 miejsce. Konkurs wygrał komitet "Ten niżej stawia piwo" z Zespołu Szkół Nr 8 w Szczecinie.

Finał podsumował dyrektor Fundacji Kronenberga, Krzysztof Kaczmar, mówiąc:
"Działania z zakresu edukacji ekonomicznej kierujemy przede wszystkim do młodych ludzi, bo to oni już wkrótce będą decydować o obliczu Polski. Wierzę, że dzięki naszemu zaangażowaniu młodym ludziom będzie łatwiej odnaleźć się w dorosłym życiu i rzeczywistości rynkowej, a wiedza i umiejętności, które zdobędą w trakcie programu, będą procentować przez następne lata."

Konkurs "Z Klasy do Kasy" jest elementem programu "Moje Finanse", organizowanym wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, Gazetą Wyborczą oraz Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Zadaniem jego uczestników jest inwestowanie z założeniem osiągnięcia jak największego zysku wirtualnych 100.000 zł. Najlepiej inwestujące komitety spotykają się w finałach regionalnych, a ich zwycięzcy - w finale centralnym. W obecnej edycji konkursu udział wzięło prawie 20 tys. komitetów i ponad 74 tys. uczniów. Najlepsze zespoły, mimo bessy, w ciągu 6 tygodni inwestowania zanotowały nawet 15% zysku!

Z klasy do Kasy Z klasy do Kasy
Z klasy do Kasy Z klasy do Kasy
Z klasy do Kasy