Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
26 czerwca 2006
Unikatowy dar Fundacji Kronenberga dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Fundacja Kronenberga sfinansowała zakup "Jaszczurki Gierłowskiej" będącej jedną z najciekawszych i najcenniejszych ekspozycji nowego Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Eksponat zaprezentowany wczoraj dziennikarzom na konferencji prasowej, jest pierwszą od ponad stu lat jaszczurką znalezioną w bursztynie bałtyckim. Jaszczurka znajduje się w bryłce przeźroczystego bursztynu w kształcie ściętego stożka; bryłka ta jest całkowicie naturalna, nie była poddawana żadnym zabiegom chemicznym ani termicznym. Muzeum Bursztynu zostanie otwarte w najbliższą środę, 28 czerwca.

Jak powiedzieli na konferencji Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz oraz Adam Koperkiewicz, Dyrektor Muzeum, wszyscy odwiedzający nowe Muzeum Bursztynu będą mieli okazję zarówno poznać historię tego surowca oraz zobaczyć jego wszechstronne wykorzystanie. Dzięki licznym technikom multimedialnym będzie można przenieść się na chwilę do świata oceanu, bursztynowego lasu czy w czasy, kiedy bursztyn był jeszcze żywicą. Goście Muzeum będą mogli zobaczyć wydobycie tego surowca, poznać historię szlaków handlowych, przekonać się do bursztynu jako środka leczniczego, poznać jego właściwości jako materiału badawczego i podziwiać jego wykorzystanie artystyczne.

Współpraca z Muzeum Bursztynu to kolejna inicjatywa realizowana w Gdańsku przez Fundację Kronenberga. Fundacja wspierała wcześniej bibliotekę Gdańską finansując projekt "Konserwacja unikatowych planów Gdańska z lat 1940 - 1942"; angażowała się również w projekt Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży "Kraina Kreatywności" (Centrum Sztuki Współczesnej), wspomogła również projekt "Teatr - Edukacja - Rehabilitacja" prowadzony przez Stowarzyszenie Kulturalne Niewidomych.

W samym Gdańsku Fundacja Kronenberga przyznała 33 dotacje na kwotę 661.595 zł. Od 1996 r. w regionie obecnych województw: pomorskiego, warmińskiego i kujawsko - pomorskiego przyznała 103 dotacje na łączną kwotę 1.634.490 zł.

Działalność Fundacji Kronenberga obejmuje programy edukacyjne, szczególnie z zakresu edukacji ekonomicznej, nagrody, stypendia i konkursy, program wolontariatu pracowniczego i programy partnerskie, a także konferencje, seminaria i dotacje dla publikacji naukowych. Za jej pośrednictwem Citi Handlowy realizuje strategię społecznej odpowiedzialności Banku.