Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
25 marca 2006
Wielki finał konkursu ekonomicznego "Moje finanse - Z klasy do kasy" - poznaliśmy najlepszych nastoletnich inwestorów25 marca 2006 r. w siedzibie Agory SA w Warszawie blisko 100 nastoletnich inwestorów - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - z całej Polski walczyło o tytuł Inwestora Roku w wielkim finale konkursu z wiedzy ekonomicznej "Moje finanse - Z klasy do kasy". Organizatorami konkursu są: "Gazeta Wyborcza", Fundacja Kronenberga, Narodowy Bank Polski, oraz Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad akcją objęły kuratoria oświaty w całej Polsce.

Zwycięzcy regionalnych finałów konkursu, które odbyły się 20 marca w całej Polsce stanęli do rywalizacji w finale ogólnopolskim.

Zwyciężyli licealiści z Poznania -  Komitet inwestycyjny ROMILE z VIII LO w Poznaniu, w składzie: Michał Kamiński, Tomasz Mikołajski, Dawid Rabiega i Radomił Wilczak. Opiekun: Wojciech Roszczyński. W eliminacjach regionalnych to właśnie oni najlepiej w kraju rozwiązali test.


Zwycięzcy konkursu - Komitet inwestycyjny ROMILE z VIII LO w Poznaniu


Drugie miejsce - Komitet "III D" z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Białymstoku, w składzie: Julian Bójko, Michał Biełaga i Piotr Obidziński. Opiekun: Małgorzata Jabłońska

Trzecie miejsce - Komitet "Signum Plus" z II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, w składzie: Patryk Grela, Tomasz Siejko i Tomasz Górny. Opiekun: Mariusz Sagan.

Zwycięzcy otrzymali do podziału 5 000 zł, 3000 zł dla swojej szkoły, a ich opiekun - 1000 zł. Nagrody finansowe - również dla szkół - otrzymały także komitety, które zajęły II i III miejsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które wręczyli: Witold Zieliński - Wiceprezes zarządu Citi Handlowy, Paweł Samecki - członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, oraz przewodniczący Rady Dyrektorów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Włodzimierz Grudziński.


Witold Zieliński - Wiceprezes Citi Handlowy podczas wręczania nagród.


- Za kilkanaście, a może kilka lat wielu z was z pewnością zasili szeregi polskich finansistów - podsumował finał Witold Zieliński, nie kryjąc podziwu dla uczestników.

Finał ogólnopolski poprzedziły półfinały regionalne w 20 miastach, w których aktywnie pomagali wolontariusze Citi Handlowy. Ich zadaniem było wsparcie organizacyjne oraz praca w jury konkursu.


Uczestnicy konkursu rozwiązują zadania pod czujnym okiem wolontariuszy Citi Handlowy

Iwona Olborska - Wolontariuszka Citi Handlowy podczas finału regionalnego w Warszawie


Bez wątpienia wiedza uczestników konkursu przekracza znajomość ekonomii statystycznego Polaka. Test, który pisali do łatwych nie należał - niektóre pytania opierały się o testy studiów ekonomicznych. Młodzi ludzie świetnie poradzili sobie z trudniejszymi pytaniami, a więcej trudności sprawiły im zadania z życia codziennego. Myślę, że dzięki temu konkursowi poznaliśmy przyszłych maklerów i fachowców od zarządzania finansami, na razie osobistymi (kieszonkowe), ale w przyszłości....kto wie - wszystko przed nimi - wszystko zależy od nich
- powiedział Jakub Malarz, Doradca Bankowości Detalicznej Citigold.

Blisko 40 pracowników banku z całej Polski zaangażowało się w organizację konkursu - serdecznie dziękujemy!


Obrady Jury konkursu - drugi z lewej: Piotr Kalisz, Starszy Ekonomista Citi Handlowy


Konkurs Z KLASY DO KASY jest częścią warsztatową wprowadzanego w 2005 r. do szkół programu edukacji finansowej "Moje finanse", podczas której uczniowie mogą pogłębić wiedzę na temat instrumentów rynku kapitałowego i mechanizmu funkcjonowania giełdy papierów wartościowych oraz sprawdzić w praktyce posiadane umiejętności finansowe. Rozpoczął się w styczniu 2006. W szranki stanęło ponad 35 tys. uczniów i blisko 7,5 tys. nauczycieli, tworzących 3-5-osobowe uczniowskie Komitety Inwestycyjne wspierane przez szkolnych opiekunów. Zadaniem każdego komitetu było ulokowanie wirtualnych 100 tys. zł tak, aby osiągnąć jak największe zyski. Przez kolejnych 8 tygodni komitety "kupowały" i "sprzedawały" akcje, obligacje, korzystały z lokat bankowych, inwestowały w waluty, złoto lub w fundusze inwestycyjne, brały i spłacały kredyty - wszystko po to, by pomnażać początkową kwotę. Co tydzień publikowane były rankingi komitetów - regionalne i ogólnopolski.

Ośmiotygodniowe inwestowanie ukończyło ponad 25 tys. uczniów (5,6 tys. komitetów). Najlepszy komitet w Polsce, Młodzi Maklerzy z gimnazjum w Siedliszczach (woj. lubelskie), zarobił ponad 33 tys. złotych!

"Wysokie stopy zwrotu uzyskane przez uczestników konkursu pokazują, że aby odnieść sukces w pomnażaniu oszczędności, nie trzeba zawodowo zajmować się rynkami finansowymi. Wystarczy dogłębna analiza zmian zachodzących w gospodarce i odwaga, by podjąć ryzyko. Nie da się ukryć, że uczestnicy konkursu okazali się w tym wyjątkowo dobrzy" - powiedział Piotr Kalisz, Starszy Ekonomista Citi Handlowy.