Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
Partnerzy


Założenia Programu

Fundacja Bankowa im. L. Kronenberga, Narodowy Bank Polski oraz Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości od dwóch lat prowadzą ogólnopolski program edukacji finansowej młodzieży "Moje finanse". Ma on na celu podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej wśród młodych ludzi.

Z badań wynika, że uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie znają sposobów oszczędzania i inwestowania pieniędzy, z reguły nie wiedzą, jak funkcjonują banki i inne instytucje finansowe. Program "Moje finanse" ma to zmienić. Młodzi Polacy, którzy już wkrótce rozpoczną dorosłe życie, potrzebują umiejętności zarządzania finansami osobistymi i lepszego zrozumienia zasad rządzących ekonomią. Od 2005 roku, dzięki udziałowi w programie, uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zdobywają wiedzę na temat finansów osobistych, tak aby w dorosłe życie wchodzić z praktycznymi umiejętnościami przydatnymi w gospodarce rynkowej.

Uruchamiana właśnie druga edycja "Moich Finansów", realizowana w latach, 2008-2010 wprowadza nowe moduły edukacyjne - warsztaty dla rodziców "Moje dziecko w świecie finansów" oraz dodatkowe zajęcia dla młodzieży - "Zostać inwestorem".

Odbiorcy

Moje finanse

Dotychczas w programie wzięło udział ponad 216 000 uczniów oraz 2 400 nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu wszystkich województw Polski.

W drugiej edycji planujemy objąć programem 453600 uczniów oraz 302400 rodziców.


Realizacja programu

Moje finanse Program dotychczas był realizowany w trzech modułach. Z pierwszego z nich: "Polubić banki", młodzi ludzie dowiadują się m.in. co to jest pieniądz, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze konta bankowego, jakie są rodzaje lokat, jak uzyskać kredyt oraz jak unikać pułapek kredytowych. Realizacja tego modułu zakłada praktyczne przekazywanie wiedzy o bankowości m.in. poprzez udział wolontariuszy Citi Handlowy, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami podczas lekcji, warsztatów i wizyt grup młodzieży w oddziałach banku.

Drugi moduł - "Moje inwestycje" - prezentuje alternatywne do lokat bankowych formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych ze wszystkimi ich zaletami i wadami. Będzie tu mowa m.in. o zasadach funkcjonowania rynku kapitałowego i jego podstawowych instrumentach, takich jak akcje i obligacje.

Trzeci moduł pod nazwą "Inwestycja w przyszłość" traktuje o nowym systemie emerytalnym, jego podstawach prawnych, sposobach oszczędzania na emeryturę.

Czwarty, nowy moduł, "Zostać inwestorem" ma formę warsztatów dla nauczycieli i uczniów, który będzie rozszerzał wiedzę z trzech podstawowych części.

Z piątego modułu, "Moje dziecko w świecie finansów", rodzice dowiedzą się, jak uczyć dzieci poruszania się w świecie finansów.

Warsztaty mają ciekawą formę - multimedialne pomoce naukowe, w tym filmy i gry, zachęcą młodzież do aktywnego w nich udziału. Część zajęć odbywa się w oddziałach banków, gdzie uczniowie wcielą się w role bankowców i klientów.

Integralną częścią programu jest konkurs "Z klasy do kasy" realizowany wspólnie z Gazetą Wyborczą. Dotychczas wzięło w nim udział prawie 110 tys. uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Od 7.01 br. startują zapisy na kolejną jego edycję. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://gazeta.pl/zkdk"

Inauguracja programu

Uroczysta inauguracja programu "Moje finanse" z udziałem 200 gości odbyła się 16 września 2005 r. w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Moje finanse Podczas dyskusji panelowej Prof. Leszek
Balcerowicz - Prezes Narodowego Banku Polskiego
zaprezentował najnowsze badania nt. praktycznej wiedzy finansowej wśród młodych ludzi.
Sławomir S. Sikora - Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA przedstawił dotychczasowy wkład Fundacji Kronenberga w rozwój edukacji ekonomicznej oraz jej rolę w programie "Moje Finanse". Włodzimierz Grudziński - Przewodniczący Dyrektor Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości przedstawił założenia, planowany przebieg i zawartość merytoryczną programu "Moje finanse".

Inauguracja II edycji

6 listopada 2007 r. odbyła się konferencja "Moje finanse dziś i jutro", inaugurującą drugą edycję programu "Moje Finanse". Gospodarzami byli Sławomir S. Sikora - Prezes Zarządu Citi Handlowy, Sławomir Skrzypek - Prezes Narodowego Banku Polskiego, Sonia Wędrychowicz-Horbatowska - Przewodnicząca Rady Dyrektorów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Iwona Jaworska - Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

W trakcie konferencji uczniowie - zwyciężczynie konkursu "Z klasy do kasy" - przeprowadzili wywiad z prezesami obu banków oraz sprawdzili ich wiedzę, prosząc między innymi o rozszyfrowanie skrótów IKE, OFE czy też o opisanie III filara systemu emerytalnego.

Moje finanse

Następnie odbyła się dyskusja panelowa poświęcona edukacji finansowej w polskiej szkole. Wzięły w niej udział Anika Ochotnicka - Dyrektor Departamentu Edukacji Komisji Nadzoru Finansowego, Sonia Wędrychowicz-Horbatowska - Przewodnicząca Rady Dyrektorów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Magdalena Wojtuch - Dyrektor Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego.

Moje finanse

Prowadzący konferencję Maciej Zdziarski oraz uczestniczki panelu - Sonia Wędrychowicz-Horbatowska oraz Anika Ochotnicka. Gospodarze konferencji - Sławomir Skrzypek, Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, Sławomir S. Sikora, Iwona Jaworska.