Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
8 listopada 2005
Fundacja Kronenberga i UNDP nagradzają najlepszych polskich mikroprzedsiębiorców

Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk, twórcy firmy IVO-Software z Gdyni zostali laureatami głównej nagrody pierwszej polskiej edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2005, organizowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

IVO-Software produkuje oprogramowanie i osprzęt umożliwiający osobom niewidomym i niedowidzącym korzystanie z komputera. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 3 tys. USD.

8 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki i Pracy odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2005, skierowanym do firm zatrudniających do pięciu pracowników. Główną nagrodę  odebrał Prezes Zarządu IVO-Software Łukasz Osowski za syntezator mowy "Ivona", który czyta tekst z ekranu komputera. Dzięki niemu osoby niewidome    i niedowidzące mogą korzystać m.in. ze stron internetowych. Firma opracowała także, jako druga na świecie, syntezator przeznaczony dla telefonów komórkowych. Według specjalistów ich produkty dorównują, a nawet przewyższają rozwiązania oferowane na międzynarodowym rynku. Laureaci okazali się lepsi od 92 innych przedsiębiorstw zgłoszonych do konkursu przez instytucje mikropożyczkowe i zrzeszające mikroprzedsiębiorców.

Jury w składzie: Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich, Andrzej Jaszczuk z Redakcji NBPortal Narodowego Banku Polskiego, Elżbieta Mączyńska z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej
w Warszawie, Roman Młodkowski redaktor programu ekonomicznego "Fakty, ludzie, pieniądze" w telewizji TVN, Barbara Sobala Dyrektor Departamentu Restrukturyzacji Citibank Handlowy, Marek Tejchman redaktor audycji "EKG-Ekonomia, Kapitał, Gospodarka" w Radiu TOK FM oraz  Tadeusz Mosz autor programu gospodarczego "Plus Minus" w TVP 1, wyłoniło także zwycięzców
w poszczególnych kategoriach.

Nagrody w wysokości 1 tys. USD w kategorii miejscowości do 6 tys. mieszkańców zdobyli:

 • W kategorii Usługi: Joanna i Maciej Włodarscy, prowadzący gospodarstwo agroturystyczne "Farma Jantar"
  w Jantarze, województwo pomorskie;
 • W kategorii Produkcja: Rafał Kudzia, założyciel firmy "AG - RAFF" produkującej opakowania na wyroby winiarskie
  w Bystrzycy Górnej, województwo dolnośląskie;
 • W kategorii Handel: Michał Denisiuk, prowadzący sprzedaż artykułów do produkcji rolnej PHU "Rol-Mech Michał Denisiuk" w Hajnówce, województwo podlaskie.

  W kategorii powyżej 6 tys. mieszkańców nagrody w wysokości 1 tys. USD nagrody zdobyli:
 • W kategorii Usługi: Romuald Żłobiński, prowadzący "Atelier Urody Romuald" w Chorzowie, województwo śląskie;
 • W kategorii Produkcja: Sebastian Weraksa za prowadzenie Zakładu Produkcyjno - Usługowego "EKO-ENERGIA"
  w Barlinku, województwo zachodniopomorskie;
 • W kategorii Handel: Krzysztof Jartych zajmujący się sprzedażą materiałów budowlanych - Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe "INWEST-DOM Krzysztof Jartych" w Lublinie, województwo lubelskie.
  Jury po ocenie nadesłanych prac postanowiło przyznać dwie dodatkowe nagrody w kategorii: przełamywanie barier
  w wysokości 1 tys. USD
 • Tomaszowi Jagielskiemu, który prowadzi hotel i cmentarz dla zwierząt "Kubuś" w Brzesku, województwo małopolskie,
  oraz
 • Teresie Kurowskiej  prowadzącej punkt kasowy - "Firma usługowa TEJA" w Szymanowie, województwo dolnośląskie.

W skład Komitetu Honorowego konkursu weszli: Ewa Balcerowicz, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Irena Eris, Elżbieta Pustoła, Andrzej Arendarski, Grzegorz Galusek, Marek Goliszewski, Andrzej Maliszewski. Partnerem merytorycznym konkursu jest Microfinance Centre, a instytucjonalnym Studenckie Forum Business Centre Club.

Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku 2005 został zorganizowany po raz pierwszy w Polsce przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mikrokredytu. Konkurs jest realizowany w 32 krajach na całym świecie przez UNDP i Citigroup Foundation w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mikrokredytu ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Promocja mikrokredytu i mikrofinansów ma kluczowe znaczenie dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju do roku 2015. Główną ideą konkursu jest promocja i wspomaganie mikroprzedsiębiorczości oraz zachęcanie społecznie odpowiedzialnych inwestorów do finansowania zarówno mikroprzedsiębiorstw jak i instytucji mikrofinansujących. Założeniem konkursu jest nie tylko zachęcenie do zakładania małych firm, ale również prezentowanie i promowanie najlepszych z nich jako przykładów efektywnych działań gospodarczych.