Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
17 lutego 2021
Wolontariusze-eksperci Citi w debacie o potencjale chmury obliczeniowej


We wtorek 16 lutego eksperci Citi i Citi Handlowy rozmawiali o . chmurze. Wydarzenie w formie webinaru zgromadziło prawie 200 uczestników: studentów oraz profesjonalistów z branży technologicznej i IT. Spotkanie zorganizowane przez Fundację Citi Handlowy we współpracy z ekspertami Citi w Polsce w ramach Women in Tech Summit.

Dlaczego chmura obliczeniowa jest tak ważna? Jak powiedział Tomasz Ryderowicz m.in. ze względu na szybkość dostarczania rozwiązań dla biznesu. Potwierdził to Jarek Kwiecień, dla którego jest ona z jednej strony koniecznością, z drugiej przyszłością. Jak podkreślał: banki dopiero otwierają się na chmurę. Wiąże się to z kwestią bezpieczeństwa, braku specjalistów w tej dziedzinie, a także regulacji np. w Turcji regulator zabrania bankom operowania w chmurze.

Kama Jaworska opowiedziała o rodzajach chmur, publicznej, prywatnej i hybrydowej i o ich plusach i minusach. Jak mówiła: zabezpieczenia chmury publicznej są o wiele bardziej skomplikowane niż prywatnej. Dlatego np. Szkoła Główna Handlowa wykorzystuje chmurę prywatną, która jest o wiele bardziej elastyczna, jeśli chodzi o dostosowywanie ustawień, wadą są wyższe koszty. O walorach rozwiązania jakim jest chmura mówiła także Katarzyna Woźniczak. Jak podkreślała: jeśli chcemy korzystać z chmury, tworzymy różne uprawnienia, do różnych kont serwisowych oraz roli, a te role definiują uprawnienia i co może na środowisku wykonać.

Jak podsumował Piotr Mikołajczak: Chmura daje nowe możliwości, technologii, które ciężko było zestawić w naszych lokalnych centrach, takim benefitem jest możliwość skalowania.