Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
28 września 2016
Nagroda Emerging Market Champions od Fundacji Kronenberga i Citi Handlowy po raz trzeci na Europejskim Forum Nowych Idei


Już po raz trzeci na tegorocznym Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie wręczona zostanie Nagroda Emerging Market Champions. Przyznawana jest co roku polskim firmom z sukcesem dokonującym ekspansji na rynkach zagranicznych oraz przedsiębiorstwom z emerging markets inwestującym w Polsce. Ceremonię wręczenia nagród poprzedzi panel dyskusyjny, w którym udział wezmą Andrzej Olechowski, Marek Belka, Jerzy Hausner, Grzegorz Kołodko i Ebrahim Rahbari, ekonomista z Citi z Nowego Jorku.

- Od lat Citi Handlowy wspiera polskie firmy z międzynarodowymi ambicjami, wykorzystując globalny potencjał Citi - obecność w ponad 100 krajach na świecie i najnowsze rozwiązania z zakresu bankowości dla firm. Jednocześnie jesteśmy partnerem numer 1. dla globalnych korporacji działających w Polsce. Ideą przyznawanej podczas EFNI nagrody jest uhonorowanie polskich firm śmiało zdobywających zagraniczne rynki, jak również zagranicznych przedsiębiorstw inwestujących na dużą skalę w Polsce. Jestem przekonany, że nagroda Emerging Market Champions doskonale buduje wizerunek przedsiębiorczości w świadomości społecznej i promuje najlepsze wzorce biznesowe - mówi Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.

Nagroda Emerging Market Champions, przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy w dwóch kategoriach: "Polskie inwestycje zagraniczne" i "Zagraniczne inwestycje w Polsce". Pierwsza kategoria promuje polskie firmy, które rozszerzają działalność poza granice kraju, druga adresowana jest do przedsiębiorstw zagranicznych, pochodzących z emerging markets, które dokonują w Polsce znaczących inwestycji, stwarzając tym samym nowe miejsca pracy oraz wpływając na rozwój naszego kraju.

Wręczenie Nagrody poprzedzi dyskusja panelowa "Rynki wschodzące. Slalom między zagrożeniami: Brexit, pułapka średniego dochodu, wyzwania demograficzne". Wezmą w niej udział Marek Belka - były premier i prezes NBP, Jerzy Hausner - były wicepremier i członek Rady Polityki Pieniężnej, Grzegorz Kołodko - były wicepremier i minister finansów oraz Ebrahim Rahbari - ekonomista rynków globalnych z siedziby Citi w Nowym Jorku. Moderatorem dyskusji będzie przewodniczący Rady Nadzorczej Citi Handlowy - Andrzej Olechowski.

Paneliści dyskutować będą m.in. na temat nowych modeli rozwoju rynków wschodzących, które miały do XXI wieku zdetronizować rozwinięte gospodarki. Kluczową kwestią wydaje się dalszy kierunek ich przeobrażeń - w jaki sposób miałyby się przekształcić w wysoko rozwinięte gospodarki oparte na wiedzy, zamiast bazować, jak do tej pory, na wysokich cenach surowców czy taniej sile roboczej. Podczas dyskusji poruszone zostanie także zagadnienie wpływu na rynki finansowe wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także towarzyszące mu inne zjawiska, jak kryzys polityczny i instytucjonalny UE oraz migracja z południa.

Dyskusja oraz wręczenie nagród Emerging Market Champions odbędzie się podczas drugiego dnia EFNI w czwartek 29 września o godzinie 15:30 w Pawilonie Nowych Idei.