Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
9 maja 2016
ArtSherlock - przełom w identyfikacji dzieł sztuki zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej


 

ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, zrealizowany we współpracy  z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwe będzie automatyczne rozpoznanie obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego. Innowacyjna aplikacja pozwala użytkownikom weryfikować obiekty w dowolnym miejscu i czasie. Można wykorzystać do tego zarówno zdjęcia wykonane w danym momencie, jak i te przechowywane w pamięci urządzenia. Z narzędzia można skorzystać w każdych warunkach. Fotografowane dzieło sztuki może znajdować się fizycznie przed użytkownikiem, ale także w katalogu aukcyjnym lub na ekranie komputera. Aplikacja przygotowana została w polskiej i angielskiej wersji językowej i dostępna jest dla systemów operacyjnych Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry.

Nowoczesne metody poszukiwania utraconych przez Polskę dóbr kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykorzystuje nowoczesne narzędzia internetowe do aktywnego poszukiwania polskich strat wojennych. Owocem tych działań jest odnalezienie i restytucja obrazu Oswalda Achenbacha Via Cassia koło Rzymu do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2014 r. Dzięki zastosowaniu nowatorskich metod monitoringu międzynarodowego rynku antykwarycznego resort kultury zidentyfikował dzieło w ofercie jednego z niemieckich domów aukcyjnych. Dzięki etycznej postawie ówczesnego posiadacza, obraz został bezwarunkowo zwrócony do macierzystych zbiorów.

Oswald Achenbach, Via Cassia koło Rzymu, 1878,Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Resort kultury, rozwijając nowoczesne metody poszukiwania utraconych dóbr kultury, rejestruje zaginione dzieła sztuki w międzynarodowych internetowych bazach danych takich jak: Lost Art Register czy też baza Interpolu. Działanie to pozwala rozszerzyć krąg odbiorców wizerunków polskich strat wojennych,  zwiększając tym samym realne szanse ich odnalezienia.

Projekt ArtSherlock jest kolejnym krokiem na drodze do unowocześnienia i podniesienia skuteczności odnajdywania i identyfikacji dziel sztuki utraconych przez Polskę w wyniku II wojny światowej.

Współpraca resortu kultury z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy

Prezentowana aplikacja jest najnowszym rozdziałem w dotychczasowej historii aktywności Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy na rzecz wsparcia resortu kultury w obszarze restytucji polskich strat wojennych. Dzięki współpracy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy z Ministerstwem, do polskich zbiorów publicznych powróciły w ostatnich latach między innymi:

  • Obraz Murzynka, Anna Bilińska - Bogdanowiczowa 1884, Muzeum Narodowe w Warszawie
  • Obraz Odpoczynek w szałasie tatrzańskim, Wojciech Gerson 1862, Zamek Królewski w Warszawie


Dostęp do sieci na Zamku Królewskim w Warszawie:
sieć otwarta - bez haseł i bez zabezpieczeń
nazwa sieci (SSID): artsherlock2 

sieć z hasłem:
nazwa sieci (SSID): artsherlock1
hasło wi-fi: aplikacja