Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
11 marca 2015
Saule Technologies Startup'em Roku 2014!


Tytuł "Startup Roku 2014" przyznano firmie Saule Technologies jednej z pierwszych firm na świecie, która zajmuje się komercyjnym wykorzystaniem perowskitów (materiałów pochłaniających światło i wytwarzających w ten sposób energię). Firma pracuje nad powstaniem elastycznego, półprzezroczystego ogniwa, które z łatwością będzie można łączyć z produktami obecnymi na rynku. Na przykład tablet, którego ekran zostanie pokryty perowskitem, będzie zdolny do samodzielnego doładowania baterii.

Wyniki konkursu na "Startup Roku" zostały ogłoszone podczas finałowego spotkania Business Mixer organizowanego w ramach programu Business Startup realizowanego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy i Polskę Przedsiębiorczą. Business Mixer to cykl wydarzeń, których celem jest wyłonienie najbardziej efektywnie działającej młodej firmy spośród funkcjonujących w ramach projektu Business Startup. Na wydarzenia zapraszani są odnoszący sukcesy przedsiębiorcy, innowatorzy, prezesi międzynarodowych firm. Każde wydarzenie kończy się networkingiem, który pozwala nawiązać nowe kontakty biznesowe. Gościem specjalnym wydarzenia był Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. Podkreślił, że: "wspieranie polskiego biznesu jest jednym z najważniejszych zadań polskiej dyplomacji".

Każdy z trzech finałowych startupów miał 3 minuty na zaprezentowanie swojego pomysłu biznesowego. Po wszystkich wystąpieniach wyboru najlepszej firmy dokonało jury w składzie: Czesław Piasek, Członek Zarządu, Citi Handlowy; Milan Zika, Członek Zarządu T-Mobile, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji oraz Dariusz Żuk, Prezes Polski Przedsiębiorczej.

Czesław Piasek zaznaczył, że "rolą Citi Handlowy we wspieraniu startupów jest oczywiście kwestia kapitału i know-how, ale w kontekście dzisiejszego wydarzenia jest to przede wszystkim rola edukacji finansowej."

Business Startup to ogólnopolski całoroczny program Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy realizowany we współpracy z Polską Przedsiębiorczą. Celem projektu jest pobudzenie przedsiębiorczości młodych ludzi oraz pomoc w urzeczywistnianiu pomysłów na własny biznes. Program składa się z trzyetapowego modelu wsparcia - pomocy w utworzeniu i prowadzeniu biznesu, wsparcia już istniejących firm oraz doradztwa w zakresie ekspansji międzynarodowej. W ramach programu uczestnicy biorą udział w warsztatach oraz indywidualnych spotkaniach zarówno z mentorami, jak i przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces. Ponadto dla odbiorców projektu organizowany jest cykl spotkań, podczas których mają okazję zademonstrowania własnego biznesu.

W 2014 roku, w III edycji programu wzięło udział 350 studentów oraz 100 startupów działających na rynku.