Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
18 grudnia 2014
Znamy już wyniki programu "Biznes w Kobiecych Rękach"


Program "Biznes w Kobiecych Rękach" realizowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy we współpracy z Fundacją Przedsiębiorczości Kobiet dobiega końca. Dzięki niemu w 2014 roku powstało 43 kobiecych firm. BWKR jest programem wspierania biznesu skierowanym do pań, które mają nie tylko pomysł na własną działalność, ale także motywację i determinację do działania. Projekt został objęty patronatem Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Program "Biznes w kobiecych rękach" opiera się na trzech elementach: mentoring dla biznesu (doświadczone biznes women doradzają nowo powstałym firmom), wiedza oraz networking (współpraca B2B, między nowo powstałymi firmami). W ciągu sześciu miesięcy trwania programu "Biznes w Kobiecych Rękach" pięćdziesiąt kobiet brało udział w warsztatach "ABC przedsiębiorczości", uczestniczyło w spotkaniach networkingowych, dzięki którym mogły wzajemnie się poznać, zainspirować lub nawiązać współpracę biznesową. Panie korzystały również z indywidualnego wsparcia mentorek, które z sukcesem prowadzą swoje firmy. Uczestniczki programu miały okazję zaprezentowania swoich firm podczas gali kończącej program, która odbyła się w Pałacu Ślubów
w Warszawie.

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że takie projekty jak "Biznes w kobiecych rękach" pokazują, jak świetnie kobiety potrafią ze sobą współpracować i wzajemnie się wspierać. Świadczy o tym przede wszystkim zaangażowanie w mentoring, grona Pań doświadczonych w biznesie, które zdecydowały się swoją wiedzą i doświadczeniem podzielić z uczestniczkami Programu. Taki model współpracy zaowocował m.in. powstaniem kreatywnego konsorcjum, jak choćby firmy projektanckiej Mano Kede wraz z firmą LUBOVKA i Tailormade. To doskonały przykład tego jak dobrą atmosferę zaufania udało się stworzyć w ramach całego programu oraz jak skutecznie rozwinąć w uczestniczkach ducha przedsiębiorczości - powiedziała Dorota Szostek-Rustecka, Dyrektor Biura Prasowego Citi Handlowy, podczas przemówienia na gali finałowej projektu.

"Cieszymy się, że nasz program daje konkretne rezultaty. Widzimy, jaką drogę przeszły kobiety, które wzięły udział w programie - od pomysłu do realnej firmy. Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet powstała właśnie po to, żeby wspierać kobiety w dążeniu do przedsiębiorczości i pomaganiu im w rozwijaniu swoich firm. Zależy nam, aby skrócić tę drogę i przyspieszyć osiąganie przez nie sukcesów. Dzięki programowi "Biznes w Kobiecych rękach" stało się to możliwe.", dodaje Katarzyna Wierzbowska, prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

Wśród firm uczestniczących można wyodrębnić kilka kategorii (technologia, dzieci/rodzina, moda, zdrowie/uroda, projektowanie/wzornictwo, biznesy kreatywne, inne) jednak najwięcej swoją działalność kieruje do rodziców posiadających małe dzieci (Kopytko mamuta, butik ze zdrowym i ładnym obuwiem dziecięcym, Multi Niania, agencja obcojęzycznych niań, czy firma Creativitete oferująca zajęcia rozwijające kreatywność dzieci oraz warsztaty rozwojowe dla rodziców). Część pań w swojej działalności skoncentrowała się na zdrowiu i urodzie, czego przykładem są: MAGDALECH ekologiczny susz-baza do zup, FootMedica, instytut podologii, czy szkoła stepowania Tip Tap.

Panie otworzyły też biznesy kreatywne, skupione wokół projektowania, wzornictwa i mody. Możemy tu wymienić trzy, których właścicielki stworzyły swego rodzaju konsorcjum. Wspierają się biznesowo, razem zdobywają klientów i wystawiają się na eventach branżowych: Mano Kede (producent stylowych foteli a la lata '50 i '60), firma LUBOVKA (założona przez projektantkę, która ręcznie wykonuje nietuzinkowe, minimalistyczne w formie lampy) oraz Tailormade (firma zajmująca się projektowaniem wnętrz oraz produkcją personalizowanych mebli
z palet).

Nie zabrakło również firm technologicznych, jak SiDLY, spółka tworząca innowacyjne rozwiązania w obszarze telemedycyny. "Biznes w Kobiecych Rękach" wykreował również firmy oferujące bardziej tradycyjne produkty i usługi, wśród nich: Biuro Rachunkowe TAX COMFORT, sklep z innowacyjnymi produktami dla tłumaczy Energia Tłumaczy czy Wordprocessing.pl - firmę organizującą szkolenia dla przyszłych sekretarek.