Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
1 grudnia 2014
Jak z sukcesem wejść na rynek pracy?


Kończąc edukację, młodzi ludzie stają przed wielkim wyzwaniem: znalezieniem zatrudnienia. Pomimo ostatniej poprawy na rynku pracy, nadal odnotowujemy wysoki poziom bezrobocia wśród młodych, oscylujący wokół 23%. Dlatego wciąż zdobycie pierwszej pracy pozostaje wyjątkowo trudnym zadaniem. Jak sobie z nim poradzić i przygotować się do nowych wyzwań będzie można się dowiedzieć podczas debaty "Jak z sukcesem wejść na rynek pracy?" organizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.

Debata odbędzie się 4 grudnia br. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wezmą w niej udział przedstawiciele uczelni, eksperci działu HR banku Citi Handlowy, lokalni przedsiębiorcy oraz konsultanci biznesowi, którzy wspólnie spróbują udzielić odpowiedzi na kluczowe dla młodych ludzi pytanie: jak z sukcesem wejść na rynek pracy? Zastanowią się również, czy studenci są przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej, jak pomaga im w tym system edukacji i czy warto założyć własną firmę. Moderatorem dyskusji będzie dziennikarz, Maciej Zdziarski.

W Polsce młode osoby, mimo że posiadają dyplom uczelni wyższej, nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia. Część z nich kontynuuje edukację, część zmuszona jest do rejestracji w urzędach pracy, niektórzy zaś godzą się pracować na czarno lub na umowach cywilnoprawnych. Podczas debaty "Jak z sukcesem wejść na rynek pracy?" chcemy uświadomić studentom, co z punktu widzenia pracodawcy jest najważniejsze w wyborze pracownika i jak się dostosować do wymagań - mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

To, jak odnajdują się absolwenci szkół wyższych na trudnym rynku pracy, to obecnie jeden z najważniejszych tematów w dyskusji na temat szkolnictwa wyższego w naszym kraju. Cieszymy się, że również przedstawiciele świata biznesu podejmują ten temat i często dają wskazówki, jakich kompetencji oczekują u swoich przyszłych pracowników - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas debaty studenci Uniwersytetu Śląskiego zmierzą się w finale "Pierwszego Miliona" - symulacji internetowej, w której celem graczy jest jak najszybsze zdobycie wirtualnego 1 milion złotych. Gra służy wyrobieniu dobrych nawyków w zarządzaniu finansami oraz przekazaniu wiedzy na temat działania usług bankowych i rynku kapitałowego. Pierwszy etap miał charakter indywidualny i trwał od 12 do 26 listopada. Siedmioro graczy, którzy zdobyli milion złotych w najmniejszej liczbie tur, będzie musiało stworzyć dwuosobowe zespoły, które w finale zagrają o nagrody pieniężne. Ci, którzy osiągnęli wysokie wyniki, ale nie zakwalifikowali się do finału, będą mogli wziąć udział w konkursie z wiedzy o finansach.

Studenci będą mieli także możliwość uczestniczenia w warsztatach kompetencyjnych, które odbędą się po zakończeniu debaty. Poprowadzą je eksperci z działu HR Citi Handlowy, którzy wskażą studentom, na co zwraca uwagę pracodawca czytając CV oraz podpowiedzą, jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej.

"Pierwszy Milion" to symulacja online stworzona przez ekspertów Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, w której użytkownicy pracując, podejmując szereg decyzji finansowych i inwestycyjnych, muszą jak najszybciej, czyli w jak najmniejszej liczbie tur, zdobyć wirtualny 1 milion złotych. Gracze mają do dyspozycji lokaty bankowe, możliwość inwestowania w akcje, fundusze inwestycyjne, surowce, a nawet rynek nieruchomości. Gra uczy powiązań rządzących realną gospodarką i ich wpływu na poszczególne sektory rynku. Symuluje również zdarzenia losowe, które dotyczą codziennego życia.