Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
3 listopada 2014
Polacy wyeliminują brak wody pitnej?


Na międzynarodowy konkurs z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy.

Grupa Bio Rangers, to czwórka studentów warszawskich uczelni, którzy dostali się do grona finalistów międzynarodowego konkursu G20 Global Business Challenge. W finale powalczą o 100 tysięcy dolarów na realizację swojego projektu. Ma on na celu rozwiązanie problemu braku wody pitnej na świecie, poprzez wykorzystanie nowych technologii do jej oczyszczania. Partnerem projektu jest Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.

Podczas listopadowego globalnego szczytu państw G20, odbywającego się w Brisbane w Australii odbędzie się finał konkursu G20 Global Business Challenge. Celem konkursu jest stworzenie innowacyjnego projektu technologicznego służącego rozwiązaniu globalnego problemu braku wody na świecie. W konkursie wzięły udział drużyny z całego świata. Do ścisłej czołówki zakwalifikowało się sześć ekip z USA, Kanady, UK, Australii i z Polski.

Na świecie ponad 1 miliard ludzi cierpi z powodu braku wody pitnej, a co 17 sekund umiera z tego powodu dziecko. Problemem nie jest jednak fizyczny brak wody, ale jej skrajne zanieczyszczenie. Istnieje wiele rozwiązań, które teoretycznie powinny rozwiązać problem braku pitnej wody. Faktycznym problemem nie jest zatem brak technologii, ale brak właściwych modeli biznesowych, które pozwoliłyby te technologie wykorzystać - mówi Bartłomiej Głowacki, lider polskiej grupy Bio Rangers.

Dlatego też polski zespół zgłosił projekt Water Hub, bazujący na innowacyjnym modelu biznesowym dla istniejących już rozwiązań technologicznych. Mechanizm oparty jest na zasilanych energią słoneczną filtrach, które oczyszczają wodę z najmniejszych nawet drobnoustrojów. Filtry te wbudowane są w interaktywny kiosk, który posiada łącza internetowe, stacje do ładowania telefonów, urządzenia chłodzące, niezbędne do przechowywania leków oraz ekrany LED. Urządzenia zasilane są energią pochodzącą z kolektorów słonecznych. Co więcej mogą spełniać również funkcję edukacyjną, ponieważ pozwalają na wyświetlanie treści dostosowanych do potrzeb lokalnej ludności.

Bardzo się cieszę, że w Polsce powstają tak znakomite projekty i że zdobywają uznanie w światowych konkursach. Za sprawą wsparcia Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, chcieliśmy aby o dokonaniach Polskich studentów usłyszano również w Polsce. Ich działania pokazują, że czasem wystarczy chcieć i mieć dobry pomysł, żeby realnie wpływać na problemy dzisiejszego świata. Wierzę, że ich sukces może stać się inspiracją do naśladowania, dla innych młodych naukowców i inżynierów - dodaje Iwona Dudzińska, członek zarządu Citi Handlowy