Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
31 października 2014
Oszczędzanie najlepiej zacząć od rozmowy


Prawie trzy czwarte Polaków uważa, że warto oszczędzać - wynika z najnowszego raportu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Badanie pokazuje, że dużo łatwiej przychodzą nam deklaracje niż realne działania. Nadal mamy problem z faktycznym odkładaniem pieniędzy, decyduje się na nie jedynie 41 proc. badanych. Co ciekawe, raport "Postawy Polaków wobec oszczędzania" jasno wskazuje, że to rozmowy na temat finansów są pierwszym krokiem do lepszego zarządzania domowym budżetem.

67 proc. z nas przyznaje, że rozmawia w domu o pieniądzach. Dlaczego tak chętnie mówimy o finansach? Najczęściej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że często nasz domowy budżet domowy wymaga ścisłej kontroli wydatków - rozmowa pomaga wówczas w rozsądnym zarządzaniu wydatkami, unikaniu spontanicznych i nieprzemyślanych zakupów. Drugim powodem jest chęć odłożenia pieniędzy, do czego kluczem jest planowanie domowego budżetu - mówi Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Takie rozmowy dają szansę zarówno na lepszą kontrolę naszego domowego budżetu, jak i na planowanie z wyprzedzeniem większych czy też sezonowych wydatków.

KONTROLA NA TAK

Polacy są mistrzami w kontrolowaniu wydatków - 81 proc. zwraca uwagę, na co wydaje pieniądze. Najczęściej skupiamy się jednak na dużych kosztach - rachunkach, dużych zakupach. Tymczasem to właśnie w drobnych wydatkach, które kontroluje jedynie co trzeci z nas, tkwi największy potencjał do oszczędzania.

Porównań i wyliczeń dotyczących korzyści, z ograniczania nawet małych zakupów, jest wiele - podkreśla Krzysztof Kaczmar. - Wyobraźmy sobie, że codziennie jemy coś słodkiego - może to być czekolada, ciastko, wafelki i uznajmy, że przeciętnie wydajemy na to np. 3 zł. Oznacza to, że w skali roku znika z naszego portfela ponad 1000 zł. To pokazuje, że nawet małe, niezauważalne wydatki mają ogromny wpływ na nasz domowy budżet.

PLANOWANIE - PIĘTA ACHILLESOWA

Polaków, co roku zaskakuje to samo - wydatki związane ze Świętami lub z początkiem roku szkolnego. W przypadku domowych finansów wiele zakupów powtarza się z roku na rok. Niestety jedynie 7 proc. z nas planuje budżet w perspektywie przynajmniej roku, najczęściej myślimy o nim z miesiąca na miesiąc - robi tak 38 proc. z nas.

Nie musimy szczegółowo myśleć o naszym budżecie domowym już na rok wcześniej - radzi Krzysztof Kaczmar, - zacznijmy od zastanowienia się, w których miesiącach na pewno nasze wydatki będą skumulowane. Dzieje się tak np. w okresie Bożego Narodzenia, kiedy wydajemy więcej na jedzenie, ponosimy koszty związane z podróżą w rodzinne strony, czy kupujemy bliskim prezenty. Z myślą o tych wydatkach, odkładajmy dodatkową kwotę, która pozwoli nam utrzymać płynność finansową.

POLACY WOBEC OSZCZĘDZANIA

Wyniki badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy jasno wskazują, że Polacy uważają, że warto oszczędzać, jednak regularnie odkłada jedynie niewielki procent z nas. Widać jednak pozytywne zmiany w naszym podejściu - po raz pierwszy od 7 lat współczynnik osób odkładających regularnie przekroczył 10 proc. - obecnie 12 proc. badanych deklaruje, regularnie odkłada część swoich pieniędzy. Publiczna debata na temat OFE spowodowała również, że w porównaniu z 2013 roku aż o 7 pkt. proc. wzrósł udział osób, które odkładają fundusze z myślą o emeryturze. Nadal jednak robi to jedynie 16 proc. z nas.

*"Postawy Polaków wobec oszczędzania" to cykliczne badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, PBS, przeprowadzane metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing). Raport diagnozuje podejście Polaków do kwestii związanych m.in. z oszczędzaniem, emeryturą i inwestowaniem. Publikowany jest w ramach "Tygodnia dla Oszczędzania", ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, nawiązującej do Światowego Dnia Oszczędzania, obchodzonego na całym świecie 31 października.