Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
29 lipca 2014
"Raz, dwa, trzy - Warszawiakiem jesteś Ty" - trwa czwarta edycja gry miejskiej


Już 19 instytucji bierze udział w kolejnej odsłonie gry miejskiej "Raz, dwa, trzy - Warszawiakiem jesteś Ty" organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tegoroczni odkrywcy warszawskich tajemnic odwiedzić mogą m.in. Dom Spotkań z Historią, Muzeum Narodowe oraz Ogród Zoologiczny. 28 lipca dołączyła do nich historyczna siedziba Banku Handlowego, przy ul. Traugutta.

Myśl przewodnia tegorocznej edycji "Sen o Warszawie" - kierować ma uczestników gry ku odkrywaniu wielkich marzeń mieszkańców Warszawy XX wieku: odzyskaniu wolności i czynieniu Stolicy coraz piękniejszej. Finaliści mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim na okazję poznania mało znanych aspektów historii swego miasta i doświadczenie identyfikacji z jego wyjątkowymi losami - podkreśla Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

IV edycja "Raz, dwa, trzy - Warszawiakiem jesteś Ty" ma na celu przybliżenie uczestnikom nieznanych aspektów historii Warszawy. I tak na przykład w Ogrodzie Zoologicznym dowiedzą się jak nazywał się jedyny urodzony w Polsce słoń, a Muzeum Wojska Polskiego odsłoni kulisy produkcji pistoletu maszynowego "Błyskawica". Do instytucji biorących udział w zabawie 28 lipca dołączyła historyczna siedziba Banku Handlowego przy ul. Traugutta 7/9. Specjalnie przygotowane "Karty zadań" mają na celu zaprezentowanie nieznanych szerzej aspektów historii najdłużej działającego polskiego banku - Banku Handlowego oraz postaci jego założyciela, Leopolda Kronenberga i jego rodziny.

W grze "Raz, dwa, trzy - Warszawiakiem jesteś Ty" bierzemy udział już po raz trzeci, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, sprawującej mecenat nad grą. Nasza placówka cieszy się dużym zainteresowaniem, w zeszłym roku odwiedziło ją aż 166 rodzin, czyli ponad 700 osób. Staramy się, żeby prezentowane przez nas karty zadań były na tyle ciekawe, by zainteresować uczestników gry. Ponadto wolontariusze, którzy obsługują naszą placówkę są przygotowani na pytania i są w stanie zaspokoić ciekawość zwiedzających, dodaje.

"Raz, dwa, trzy - Warszawiakiem jesteś Ty" to gra organizowana w okresie letnim, promująca aktywne spędzanie czasu w mieście. Chociaż przeznaczona jest dla najmłodszych, organizatorzy zapraszają do uczestnictwa całe rodziny. Polega na odwiedzeniu co najmniej 8 spośród 19 placówek i udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w "Kartach zadań". Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie www.razdwatrzywarszawiak.pl. Każdy zarejestrowany otrzymuje emailem numer służący do identyfikacji. Z zakładki "Pobierz i baw się" należy pobrać "Karty zadań". Dostępne są one w dwóch wersjach: podstawowej (dla najmłodszych) i zaawansowanej (dla starszych dzieci). By wziąć udział w zabawie, należy wydrukować po jednej karcie przyporządkowanej wybranej instytucji oraz "Kartę Szyfrów". Po wypełnieniu każdej "Karty zadań" pojawia się hasło, które wpisać należy do "Karty Szyfrów". Kiedy w "Karcie Szyfrów" znajdą się już wszystkie hasła, należy ją wrzucić do specjalnej skrzynki, która znajduje się w każdej z zaangażowanych instytucji.

Tegorocznej zabawie "Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty" towarzyszą również dwa dodatkowe konkursy - m.in. konkurs dla wytrwałych (tych, którzy zwiedzą wszystkie, 19 miejsc), konkurs na najciekawszy blog fotograficzno - plastyczny.