Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
14 listopada 2013
17 listopada to Dzień bez Długów


Aż 26% z nas od czasu do czasu zdarza się z opóźnieniem regulować stałe zobowiązania. Nic dziwnego, bo co czwarty Polak nie planuje z wyprzedzeniem nawet większych wydatków, a zaledwie 10% regularnie oszczędza.

Dzień bez Długów jest doskonałą okazją, by przyjrzeć się finansowym nawykom Polaków. Jak wskazują badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy* zaledwie 2% Polaków nie spłaca regularnie przynajmniej części swoich zobowiązań - takich jak opłaty za czynsz i media czy raty kredytów. Jednak, co niepokojące, osoby, które mają tego typu problemy, najczęściej miały je także w przeszłości, a zatem grozi im popadnięcie w spiralę długów. Natomiast 1 na 4 Polaków ma przynajmniej okresowe trudności z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań.

Ponad połowa Polaków (53%) wszystkie pieniądze wydaje na bieżące potrzeby. Zaledwie 44% Polaków oszczędza, a jedynie co 10 robi to regularnie. Osoby, które - czy to ze względu na brak środków czy właściwych nawyków w gospodarowaniu domowym budżetem - nie mają zabezpieczenia finansowego, są narażone na finansowe kłopoty. Wszystkie większe i niespodziewane wydatki są wówczas znacznym obciążeniem i mogą prowadzić do zadłużania się. Tymczasem 26% Polaków nie planuje z wyprzedzeniem nawet tych większych wydatków - związanych ze świętami, urodzinami, wyjazdami na urlop czy szkolną wyprawką, a 17% wcale nie kontroluje domowego budżetu. Także dane NBP wskazują, że Polacy znacznie częściej się zadłużają niż oszczędzają na planowane wydatki.

Racjonalne zarządzanie domowym budżetem najskuteczniej chroni przed kłopotami finansowymi, w tym także przed popadnięciem w długi. Tymczasem jak wskazują nasze coroczne badania poziom wiedzy ekonomicznej wśród Polaków jest niski, a z wcielaniem tej wiedzy w życie jest nawet gorzej. Choć 61% z nas deklaruje, że warto oszczędzać, nawyk regularnego oszczędzania ma zaledwie 10% Polaków. Co więcej nie myślimy o naszej przyszłości finansowej, a spora część społeczeństwa ma trudności nawet z planowaniem bieżących wydatków - mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Niemal połowa Polaków - 46% - to osoby rozrzutne lub nieświadome konieczności budowania zabezpieczenia finansowego. 18% segment "nieświadomych" to ludzie, którzy nie kontrolują i nie planują wydatków. 28% grupę "rozrzutnych" charakteryzuje natomiast konsumpcyjny styl życia, żyją oni "od pierwszego do pierwszego" i częściej niż innym zdarzają się im problemy z regulowaniem należności. 5% Polaków deklaruje natomiast, że wydaje więcej niż zarabia.

* "Postawy Polaków wobec oszczędzania" to cykliczne badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, TNS Polska.