Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
30 kwietnia 2013
Do Światowego Dnia Citi dla Społeczności jeszcze 50 dni!


Już 22 czerwca kolejna, ósma edycja programu Światowy Dzień Citi dla Społeczności. To wyjątkowa inicjatywa, w ramach której pracownicy Banku wraz z rodzinami i przyjaciółmi realizują projekty na rzecz lokalnych społeczności. Polska uczestniczy w programie od 2005 roku, jako jeden z ponad 90 krajów na świecie objętych akcją Citi.

Warto pamiętać, że przygotowania związane ze Światowym Dniem Citi dla Społeczności rozpoczynają się znacznie wcześniej niż sam event - mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga, koordynującej Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy. Pierwszym etapem działań jest ogłoszenie konkursu dla pracowników Citi Handlowy "Wolontariusz na Bank!". Najlepsze inicjatywy wybiera komisja, a nagrodą dla wolontariuszy jest dofinansowanie ich autorskich pomysłów (w tym roku do konkursu zgłoszono aż 113 projektów). Prowadzimy również m.in. takie akcje jak "Eko Hocki Klocki" - zajęcia dla dzieci promujące ideę upcyklingu, czyli tworzenia z zużytych materiałów i surowców nowych przedmiotów użytkowych oraz projekt "Krewniacy", w ramach którego zachęcamy do oddawania krwi. W tym roku nasi wolontariusze zaangażują się także, zresztą już po raz kolejny, w akcję "Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty!", koordynowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego - dodaje.

W zeszłorocznej edycji Światowego Dnia Citi dla Społeczności ponad 1600 wolontariuszy Citi Handlowy i spółek Citi oraz członków ich rodzin i przyjaciół, zrealizowało 125 projektów. Światowy Dzień Citi dla Społeczności jest wyjątkowy dzięki swojej formule - wolontariusze sami wybierają odbiorców swoich działań, aktywnie poszukując grup najbardziej potrzebujących, a następnie angażują się w przygotowania programu pomocy i w późniejszą jego realizację. W ciągu 8 lat istnienia wolontariatu pracowniczego, w ramach Światowego Dnia Citi dla Społeczności, zrealizowano 695 projektów, pomagając ponad 122 tysiącom osób.

Warto podkreślić, że Światowy Dzień Citi dla Społeczności jest akcją całego Citigroup - mówi Ewa Wojsławowicz, Koordynator Programu Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy. W jego zeszłorocznej edycji wzięło udział 100 000 wolontariuszy z 92 krajów - dodaje.

Wolontariat pracowniczy działa w Citi Handlowy od 2005 r. W tym czasie wolontariusze z Banku zaangażowali się w prace społeczne ponad 12 000 razy, realizując 1068 projektów. W trakcie 8 lat trwania programu, pomoc trafiła do prawie 140 000 osób. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga, wolontariusze Banku najchętniej pomagają dzieciom, angażują się również w inne formy pomocy niż wolontariat. Co trzeci z nich przekazuje na działalność organizacji pozarządowych 1% swojego podatku, a ponad połowa oddaje żywność. Popularne wśród wolontariuszy Citi jest także oddawanie krwi.

Co o Programie Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy mówią sami wolontariusze można zobaczyć na kanale Citi Handlowy na portalu YouTube.com