Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
10 czerwca 2013
Historia bankowości a przyszłość


"Foreign Financial Institutions and National Financial Systems", pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, 23. już konferencja EABH (European Association for Banking and Financial History) organizowana przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Narodowy Bank Polski.

W dniach 7-8 czerwca w Warszawie odbyła się coroczna konferencja EABH. Dwudziesta trzecia już edycja cyklicznej konferencji upłynęła pod znakiem międzynarodowych systemów i instytucji finansowych. Polska już po raz drugi była gospodarzem wydarzenia, pierwszy raz uczestników konferencji gościła w 2000 r.

Konferencję otworzył prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego
(Fot. Włodzimierz Dąbkowski, Narodowy Bank Polski)

Jak podkreślał Krzysztof Kaczmar, Prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy: Historia jest jedną z nauk, która paradoksalnie pozwala nam patrzeć w przyszłość. Dzięki nauczkom z przeszłości wyciągamy konstruktywne wnioski, które możemy przełożyć na efektywne działania. W przypadku finansów sprawdza się to w szczególności.

W tym roku w ramach wykładów poruszono takie zagadnienia jak doświadczenia europejskiej bankowości w kontekście rozwoju handlu międzynarodowego w XIX i XX wieku, zagraniczna aktywność banków z perspektywy historycznej i dnia dzisiejszego czy obecność kapitału zagranicznego w bankowości polskiej w okresie międzywojennym. Jednym z ciekawszych paneli dyskusyjnych był niewątpliwie ten prowadzony przez Marcina Murawskiego, Dyrektora Departamentu Sektora Publicznego Citi Handlowy "Obecne i przyszłe tendencje w bankowości międzynarodowej. Czy bankowość w Europie Wschodniej się opłaca". Jego gośćmi byli Murat Çetinkaya Wiceprezes Banku Centralnego Turcji, Andrzej Reich (Dyrektor Departamentu Regulacji Bankowych, Instytucji Płatniczych i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych NF), Dariusz Daniluk (Prezes Zarządu BGK) oraz Hugo Bänziger (Prezes Zarządu Eurex).

Oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych goście konferencji mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących roli archiwów, muzeów oraz centrów nauki w promocji edukacji finansowej.

Uczestnicy panelu "Obecne i przyszłe tendencje w bankowości międzynarodowej. Czy bankowość w Europie Wschodniej się opłaca"
(Fot. Włodzimierz Dąbkowski, Narodowy Bank Polski)

W konferencji udział wzięło ponad 200 gości m.in. przedstawiciele banków centralnych Albanii, Austrii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Indonezji, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji. Ponadto w wydarzeniu udział wzięli akademicy z największych światowych uczelni i ośrodków naukowych (m.in. Harvard University, Hebrew University of Jerusalem, Princeton University, University of Pennsylvania, Vienna University) oraz banków europejskich (m.in. Deutsche Bank, BNP Paribas, ING, Intesa Sanpaolo).

EABH (The European Association for Banking and Financial History)
Stowarzyszenie istnieje od roku 1990, jako platforma dialogu i wymiany doświadczeń historyków, archiwistów, ekonomistów i bankowców. Wspiera ochronę dokumentacji historycznej dotyczącej bankowości i finansów, zapewnia doradztwo i organizuje szkolenia dla archiwistów. Zajmuje się w głównej mierze historią gospodarczą, robi to jednak przez pryzmat dnia dzisiejszego i obecnej sytuacji ekonomicznej.

Członkami EABH są czołowe europejskie instytucje finansowe, m. in.: HSBC, ABN Amro, ING Group, Credit Suisse Group, Deutsche Bank czy Unicredit. Polskę na forum EABH reprezentują Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga oraz Narodowy Bank Polski.