Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
10 czerwca 2013
Interaktywna wystawa Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego "Świat zmysłów" po raz kolejny rusza w Polskę


Już od 7 czerwca w olsztyńskim Obserwatorium Astronomicznym podziwiać można interaktywną wystawę "Świat zmysłów", przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspozycja, poświęcona funkcjonowaniu zmysłów człowieka, od 8 lat cieszy się dużą popularnością w kraju, a także zagranicą. Ostatnio wystawiana była w szwedzkiej Uppsali. Do tej pory odwiedziło ją już 132 000 osób.

Realizacja interaktywnej wystawy "Świat zmysłów" była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Celem wystawy jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Ekspozycja obejmuje około 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Wystawa jest dostępna dla odwiedzających od 7.06 do 27.09 w salach Obserwatorium Astronomicznego, codziennie oprócz niedziel w godzinach 9.00, 10.30, 12.00, 13.30 i 15.00.

Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizator wystawy, ma ona charakter interaktywny, co oznacza, że tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza (tzw. stanowiska hands-on). Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. W ten sposób wykonując eksperymenty na wystawie można dowiedzieć się jak działają wzrok, słuch węch i dotyk, a także w jaki sposób można oszukać zmysły.

To kolejny już projekt Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wsparliśmy poprzez nasz program grantowy. Cenimy sobie ciekawe i innowacyjne inicjatywy. Wystawa "Świat zmysłów" pokazuje, że poprzez zabawę i samodzielne eksperymenty można w bardzo przyjazny sposób zdobyć praktyczną wiedzę - mówi Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Wystawa interaktywna "Świat zmysłów" została otwarta w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 30 września 2005 i była drugą wystawą interaktywną w Muzeum UJ. Do tej pory ekspozycja gościła w Gdańsku, Uppsali, Dębicy i Sandomierzu, a kalendarz zaplanowany jest na najbliższe trzy lata.

Ekspozycja będzie podróżować po całej Polsce, od czerwca do września będzie można ją oglądać w olsztyńskim Obserwatorium, w październiku i listopadzie w Muzeum w Raciborzu, a od grudnia do stycznia 2014 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Z kolei w lutym i kwietniu 2014 roku przyjmie ją Muzeum Okręgowe w Tarnowskich Górach, a od maja do lipca zagości w Muzeum w Chrzanowie. Odwiedzający Muzeum Górnośląskie w Bytomiu będą mogli oglądać "Świat zmysłów" od sierpnia do listopada 2014. Natomiast od listopada 2014 do lutego 2015 roku będzie można zobaczyć wystawę w Centrum Nowoczesności "Młyn wiedzy" w Toruniu.

Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga od 16 lat prowadzi działalność na rzecz dobra publicznego, między innymi w obszarze edukacji, ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju ponadlokalnego i lokalnego. Fundacja prowadzi kompleksowy i największy w Polsce Program Edukacji Finansowej, składający się z licznych inicjatyw edukacyjnych obejmujących ogół społeczeństwa - począwszy od uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, na studentach i osobach dorosłych kończąc.