Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
22 marca 2012
Fundacja Kronenberga wyróżniona Medalem Prezydenta Gdańska


Fundacja Kronenberga została uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w uznaniu działań na rzecz rozwoju Muzeum Bursztynu - gdańskiego oddziału Muzeum Historycznego. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 21 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga od 5 lat wspiera działalność Muzeum Bursztynu w Gdańsku. W roku 2006 udzieliła dotacji na zakup "Jaszczurki Gierłowskiej"- to jedyna w Polsce, a i jedna z dwóch na świecie naturalna inkluzja jaszczurki w bursztynie bałtyckim. W 2011 z funduszy Fundacji sfinansowano zakup innej, również unikatowej inkluzji zwierzęcej w bursztynie - pajęczaka z rzędu Solifugae.

W imieniu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, wyróżnienie z rąk Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, odebrał Krzysztof Kaczmar, Dyrektor Fundacji.

- Bardzo cieszymy się z otrzymanego wyróżnienia, tym bardziej, że ochrona dziedzictwa kulturowego jest jednym z priorytetowych obszarów działalności Fundacji Kronenberga. Od dawna wspieramy projekty istotne dla polskiej kultury, zarówno te o charakterze ogólnopolskim, jak i najbardziej wartościowe inicjatywy w różnych regionach kraju. Działalność Muzeum Bursztynu nie tylko przybliża historię gdańskiego rzemiosła bursztyniarskiego, ale popularyzuje "bałtyckie złoto" jako jeden z symboli Polski - powiedział Krzysztof Kaczmar, Dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Ochrona dziedzictwa kulturowego jest jednym z najważniejszych obszarów działania Fundacji Kronenberga. W roku 2002 Fundacja otrzymała od Ministra Kultury wyróżnienie specjalne za ustanowienie dorocznej nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora, a w 2003 - nagrodę i tytuł Mecenasa Kultury. W 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnił Fundację Kronenberga odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W 2011 roku Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga została odznaczona tytułem "Mecenasa Bydgoskiego Ogrodu Sztuk" w uznaniu za pomoc w zakupie obrazu Leona Wyczółkowskiego "Róże w wazonie" Muzeum Okręgowemu im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.