Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
2 lipca 2011
Lato na wsi - z dziećmi i dla dzieci!


Wolontariat to nieodłączny element kultury organizacyjnej Citi Handlowy. W ostatnich latach do grona pracowników-wolontariuszy dołączają praktykanci, dla których wspólna praca na rzecz potrzebujących jest inspirującym początkiem letnich praktyk w banku, a także okazją do lepszego poznania się nawzajem w niecodziennych okolicznościach.

Tegoroczny wyjazd przebiegał pod hasłem "Lato na wsi - z dziećmi i dla dzieci". Deszczowy początek miesiąca nie zniechęcił 184 wolontariuszy, którzy 5 lipca wraz z Fundacją Kronenberga i przedstawicielkami Działu HR Citi Handlowy, wyruszyli do pięciu placówek - dwóch szkół podstawowych i trzech Środowiskowych Ognisk Wychowawczych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Autokary z wolontariuszami dojechały do czterech małych wsi w okolicach Grodziska Mazowieckiego: Zabłotni, Żukowa, Izdebna Kościelnego i Książenic.

Dla małych wiejskich szkół i świetlic jedyną szansą na remont czy wyposażenie placówki jest pozyskanie środków gminnych lub dotacji, a prace wykonują przeważnie rodzice. Dzięki staraniom wolontariuszy, w ciągu jednego dnia dokonały się zmiany, na które często czekano całymi miesiącami - czy to z braku funduszy, czy braku rąk do pracy.

Ogniska TPD w Zabłotni, Żukowie i Książenicach wymagały przede wszystkim malowania. Placówka w Żukowie zyskała ponadto ogrodzenie boiska do piłki nożnej, oraz ładnie przygotowane i zagospodarowane miejsce na ognisko. W Książenicach wolontariusze  pomalowali barierki, kraty, posadzili krzewy oraz skręcili i zabezpieczyli drewniane stoliki i ławeczki. Praktykanci pracujący w Szkole Podstawowej w Izdebnie Kościelnym pomalowali pięć sal lekcyjnych i oddział przedszkolny, a także dwupoziomowy korytarz wraz ze schodami. Teren wokół placówki upiększyły krzewy iglaste, a drewniany plac zabaw został zabezpieczony drewnochronem. Najwięcej emocji i radości wzbudziła praca z dziećmi. W Zabłotni i Książenicach wolontariusze prowadzili zajęcia dla najmłodszych, którzy uczestniczyli w zabawach połączonych z czytaniem książeczki o Kubusiu Puchatku. W Książenicach dodatkowo odbyły się zawody sportowe i zajęcia artystyczne.

Spotkanie praktykantów z wolontariatem zakończyło się w Sielskiej Osadzie Firleje w Musułach, gdzie przy wspólnym obiedzie wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli okazję spotkać się z opiekunami placówek, władzami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz zrelaksować się w leśnym zaciszu.

Wyjazdy z wolontariatem to integracja i zabawa, sposób na poznanie się praktykantów z całej Polski oraz zawarcie nowych znajomości i przyjaźni. Jest to także wielka wartość wniesiona do małych społeczności, sposób na aktywizację wolontariuszy i odbiorców projektów. Od września 2006 roku Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga zorganizowała już 29 wyjazdów integracyjnych z wolontariatem, w których wzięło udział prawie 3000 pracowników i praktykantów.