Akademia na Bank czyli jak sprawnie wejść na rynek pracy

#MyStory

Podobne artykuły:

baner

O inicjatywie szkoleniowej pod nazwą Akademia na Bank (AnB), wprowadzającej młodych ludzi w tajniki pracy w banku oraz przygotowującej do udziału w procesach rekrutacyjnych opowiada menedżerka ds. operacji kredytowych Citi Handlowy, inicjatorka i koordynatorka Akademii, Ewa Zimnoch.

Redakcja: Wkrótce rusza kolejna edycja AnB. Skąd pomysł na taką formę przekazywania wiedzy: z jednej strony o bankowości i z drugiej – o przygotowaniu kandydatów do procesów rekrutacyjnych?
Ewa Zimnoch: Kilka lat temu zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy zachęcić młodych ludzi do aplikowania na stanowiska w banku. Pytaliśmy studentów UWM czy wiedzą, czym właściwie zajmuje się Citi w Olsztynie. Odpowiedź była prosta. Nie wiedzieli, co można robić w banku poza pracą w oddziale. Stąd zrodził się pomysł programu Akademii na Bank – warsztatów mających pokazać nas jako pracodawcę, który oferuje wiele możliwości. Miały one też pomóc studentom w odnalezieniu własnej ścieżki kariery. Podkreślić należy, że warsztaty są bezpłatne: uczestnicy nie płacą za udział w zajęciach.

Redakcja: Czym jest AnB, bo to przecież nie tylko warsztaty.
Ewa Zimnoch: Rzeczywiście, te spotkania to nie tylko dzielenie się wiedzą, ale także znakomita okazja do networkingu. Młodzi ludzie mają niepowtarzalną szansę poznać nas jako pracodawcę. Kilka warsztatów jest tak skonstruowanych, że „dotykają” realnych zadań w banku. To co niezwykle cenne, to budowanie sieci kontaktów. Uczestnicy warsztatów mają możliwość nawiązać relacje z trenerami i menedżerami zarządzającymi zespołami w banku. To zdecydowanie mniej stresujące okoliczności zawierania znajomości z potencjalnymi przełożonymi, niż na przykład podczas procesu rekrutacyjnego.

Redakcja: Kto może uczestniczyć w warsztatach?
Ewa Zimnoch: Ta oferta adresowana jest do młodych ludzi, którzy studiują ale równocześnie chcieliby poznać bliżej rynek pracy czy możliwości, jakie daje Citi jako pracodawca. Nie ma znaczenia kierunek studiów, ważne raczej jest zainteresowanie potencjalnych uczestników Akademii na Bank. Jesteśmy otwarci dla wszystkich, którzy chcą zaangażować swój czas i skorzystać z naszej oferty.

Redakcja: Z jaką wiedzą wychodzą uczestnicy z zajęć?
Ewa Zimnoch: Przede wszystkim mają okazję zobaczyć, jakiego rodzaju pracę wykonuje się w operacjach w banku. Dowiadują się, jakich kompetencji poszukujemy u kandydatów, na co zwracamy szczególną uwagę. Nauczą się ważnej sztuki autoprezentacji, która odgrywa ważną rolę w procesach rekrutacyjnych, ale także potem, w ich zawodowej aktywności. Przydaje się też na co dzień w życiu.

Redakcja: Czy dużo czasu trzeba poświęcić na te warsztaty?
Ewa Zimnoch: AnB to siedem bezpłatnych warsztatów tematycznych. Każdy z nich trwa 1,5-2 godziny. Zajęcia odbywają się od lutego do czerwca. Jest to więc niezbyt intensywne zaangażowanie czasu, więc nawet osoby bardzo zajęte np. studiowaniem, są w stanie wygospodarować czas na nasze spotkania.

Redakcja: Kto występuje w roli trenerów?
Ewa Zimnoch: Trenerzy naszej Akademii to nasi doświadczeni specjaliści, menedżerowie i rekruterzy. To praktycy biznesu, którzy chętnie dzielą się swoją bogata wiedzą.

Redakcja: A jak te warsztaty przekładają się na plany zawodowe ich uczestników? Czy AnB pomaga w późniejszej pracy, czy choćby rekrutacji?
Ewa Zimnoch: Wśród trenerów jest osoba, która była uczestnikiem jednej z pierwszych edycji AnB, a potem dołączyła do Citi po programie i rozwija swoją karierę w naszej organizacji. To nie jedyny przykład, bo mamy sporo innych osób, które w trakcie trwania Akademii lub tuż po jej zakończeniu dołączyły do naszego zespołu na stałe. Patrząc szerzej: certyfikat ukończenia AnB to istotny atut w CV kandydata. Bardzo zwracamy uwagę na ten element w historii osoby aplikującej. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy otrzymują też bieżące informacje o otwartych rekrutacjach na stanowiska stażowe i juniorskie – dostają je „z pierwszej ręki”.

Redakcja: Rozmawiasz z uczestnikami AnB, jakie opinie słyszysz od nich najczęściej?
Ewa Zimnoch: Uczestnicy bardzo cenią sobie formę prowadzenia zajęć. Mówią, że warsztaty są ciekawe i bardzo praktyczne - nie są nudnym wykładem, a pokazaniem „wiedzy tajemnej” w praktyce😊. Ostatnie dwie edycje były w formie online. W tym roku zdecydowaliśmy się powrócić do formy stacjonarnej. Chcemy pokazać studentom nasze środowisko pracy, ale też uatrakcyjnić zajęcia praktyczne.

Redakcja: Czym osobiście dla Ciebie jest AnB
Ewa Zimnoch: Kiedy ja byłam studentką, nie było tego typu programów. Bardzo cieszę się, że dziś mogę współtworzyć i współorganizować warsztaty dla młodych ludzi, mogę tworzyć coś, czego mi osobiście w okresie studiów brakowało. Akademia na Bank jest moim autorskim projektem, który prowadzę od początku. To już jedenasta edycja i z ogromną dumą patrzę jak się rozwija. A jeszcze większą dumą są dla mnie studenci, którzy przyszli do programu, a zostali z nami na dłużej - pracują u nas i rozwijają się😊

Redakcja: Dziękuję za rozmowę.
Studentki i studentów zainteresowanych udziałem w Akademii na Bank zapraszam do aplikowania: www.citi.me/akademia2023

Wróć icon

Poznaj możliwości

Student

Praca w Citi Handlowy, to najlepszy start Twojej kariery. Możesz dołączyć do nas w ramach Programu Praktyk Letnich lub programów rotacyjnych dla absolwentów. Sprawdź, jakie możliwości daje każdy z nich i wybierz to, co dla Ciebie najlepsze.
Dowiedz się więcej >

Poznaj możliwości

Specjalista

W Citi Handlowy jest tyle ścieżek kariery, ilu jest ludzi. To praca wielu wyzwań, ale i wielu możliwości. Jedno jest pewne, masz pełne wsparcie najlepszych ekspertów na rynku. Kliknij w przycisk poniżej i dowiedz się więcej na temat tego, co oferujemy.
Dowiedz się więcej >