Biuro prasowe

Wszystkie informacje

Wszystkie informacje

4 lipca 2017

Citi Handlowy upamiętnia Bohatera Warszawy – Juliana Kulskiego

4 lipca przy ulicy Senatorskiej 16, gdzie obecnie mieści się siedziba Citi Handlowy a na początku ubiegłego wieku był tam ratusz Miasta Stołecznego Warszawy, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Julianowi Spitosławowi Kulskiemu, wiceprezydent i burmistrz komisaryczny Warszawy w latach 1939-44. To kolejna z inicjatyw banku na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Kilka lat temu bank upamiętnił też tablicą Marcela Porowskiego, prezydenta stolicy w okresie Powstania Warszawskiego. Wcześniej dzięki zaangażowaniu Citi Handlowy, na placu Żelaznej Bramy stanął pomnik Tadeusza Kościuszki.

Citi Handlowy od lat zaangażowany jest w działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Aktywnie realizuje program odzyskiwania dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie i w wyniku II wojny światowej.

Ponad 140-letnia historia Banku Handlowego w Warszawie S.A., a także budynek, w którym znajduje się dzisiaj siedziba Banku, zobowiązują nas do odpowiedzialnego myślenia o przyszłości. A tę budujemy pamietając o bohaterach, którzy mogą dzisiaj inspirować kolejne pokolenia. Wśród nich znalazł się także Julian Spitosław Kulski, który w okresie II wojny światowej sprawował urząd wiceprezydenta Warszawy. Jak mówił Jan Nowak-Jeziorański, „podczas okupacji ten ratusz stał się twierdzą Państwa Podziemnego. Bohaterski Prezydent Kulski z Państwem Podziemnym ściśle współpracował”. Podczas okupacji kierowana przez niego administracja miasta dawała schronienie tysiącom ludzi. Dawał im zatrudnienie, które chroniło przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego lub na przymusowe roboty. Uratował Żydów Polskich. Pomagał dowódcom i żołnierzom, Armii Krajowej, dawał schronieniom setkom rodzin z dziećmi, powiedział Sławomir S. Sikora, Prezes Banku Citi Handlowy.

Tablica Julina Spitosława Kulkskiego dołączyła do innych ufundowanych przez Citi Handlowy – rekonstrukcji przedwojennych tablic ku pamięci Jana Henryka Dąbrowskiego i Tadeusza Kościuszki oraz tablic upamiętniających prezydentów Warszawy Stefana Starzyńskiego oraz Marcela Porowskiego. Wszystkie z nich wyeksponowane są na froncie budynku przy Senatorskiej.

W uroczystości odsłonięcia tablicy Juliana Spitosława Kulskiego udział wzięło wielu przedstawicieli rządu – Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych – oraz władze miasta Warszawy.

Julian Spitosław Kulski, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi, od 1935 sprawował urząd wiceprezydenta Warszawy (był zastępcą prezydenta Stefana Starzyńskiego, tablica ku jego czci została umieszczona na budynku przy ul. Senatorskiej już kilka lat temu). Od 28 października 1939 do 5 sierpnia 1944 - za zgodą władz konspiracyjnych – Julian Kulski pełnił funkcję komisarycznego burmistrza Warszawy. Podczas okupacji był kilkukrotnie zatrzymywany przez Niemców, m.in. jako zakładnik w listopadzie 1939, był także aresztowany przez Gestapo w lipcu 1940. 5 sierpnia 1944 złożył funkcje na ręce Marcelego Porowskiego, Delegata Rządu na Warszawę.

powrót