Edukacja finansowa
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
"Mikroprzedsiębiorca Roku 2013" dla producenta najszybszego procesora przemysłowego na świecie

20 czerwca 2013 roku w Sali NewConnect warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2013.

Na IX edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 256 zgłoszeń. Kapituła, obradująca w składzie:

 • Andrzej Arendarski - Prezes Krajowej Izby Gospodarczej,
 • Jerzy Bartnik - Prezes Związku Rzemiosła Polskiego,
 • prof. Andrzej Jacek Blikle - Stowarzyszenie Firm Rodzinnych,
 • Henryka Bochniarz - Prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan",
 • Grzegorz Galusek - Dyrektor Microfinance Centre,
 • Marek Goliszewski - Prezes Business Centre Club,
 • Bożena Lublińska-Kasprzak - Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
 • Urszula Kurtiak - Właścicielka Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley, Mikroprzedsiębiorca Roku 2012,
 • prof. Elżbieta Mączyńska - Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
 • Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej,
 • Tomasz Pol - Dyrektor Pionu Zarządzania Produktami Detalicznymi, Usługami Maklerskimi i Segmentami, Citi Handlowy,
 • Piotr Szczepański - Prezes Fundacji Wspomagania Wsi,
 • Dariusz Żuk - Prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Zdecydowała, iż zwycięzcą została firma Digital Core Design sp. z o.o. sp.k., która od 1999 roku zajmuje się projektowaniem nowoczesnych procesorów i układów scalonych.

Digital Core Design sp. z o.o. sp.k.

Jest twórcą i producentem najszybszego procesora przemysłowego na świecie - DQ80251, który ma moc obliczeniową ponad 60-krotnie większą od analogicznego urządzania firmy Intel. Rozwiązania inżynierów z Digital Core Design znajdują zastosowanie m.in. w satelitach, samolotach, urządzaniach przemysłowych czy wreszcie w elektronice użytkowej. Ponadto licencje na wybrane innowacje zostały kupione przez takie firmy jak Intel, Sony, Philips czy też Siemens. Warto także zwrócić uwagę, że podczas prestiżowych targów CeBIT w Hanowerze procesor firmy Digital Core Design był prezentowany jako jedno z trzech czołowych osiągnięć polskiej myśli "hi-tech".

Kapituła konkursu przyznała także trzy wyróżnienia o łącznej wartości 45 000 zł. Otrzymały je: rodzinna Wytwórnia Lodów z Leszna, producent robotów dla przemysłu, wojska i AGD Robotics Inventions z Warszawy oraz firma Airoptic z Poznania, wytwarzająca sprzęt dla przemysłu i sektora medycznego:

Start - mikroprzedsiębiorstwa zarejestrowane po 1 stycznia 2009 roku - tu najlepsza okazała się firma Airoptic Paweł Kluczyński z Poznania, która zajmuje się projektowaniem i produkcją kompleksowych analizatorów dla przemysłu i branży medycznej. Zakres produktów obejmuje rozwiązania dla przemysłu, m.in. analizatory gazów trujących oraz dla branży medycznej, w tym urządzanie do diagnostyki

Progres - mikroprzedsiębiorstwa powstałe między 1 stycznia 2005, a 31 grudnia 2008 roku - w tej kategorii wyróżniono Robotics Inventions Marek Sadowski z Warszawy. Od 2007 roku firma specjalizuje się w konstruowaniu i produkcji w pełni autonomicznych robotów przeznaczonych dla przemysłu, wojska oraz użytku domowego. Przedsiębiorstwo może pochwalić się międzynarodowymi kontraktami oraz licznymi wyróżnieniami w europejskich konkursach. Jednocześnie Robotics Inventions jest współzałożycielem Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, z ramienia którego doradza polskiemu Rządowi w zakresie działań Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Senior - firmy założone przed 1 stycznia 2005 roku - nagrodę otrzymała Wytwórnia Lodów i Artykułów Spożywczych Michał Młynarczyk z Leszna. Przedsiębiorstwo produkuje tradycyjne wyroby w oparciu o 65 letnią recepturę, wykorzystując jedynie polskie produkty naturalnego pochodzenia. Głównym i zarazem najstarszym produktem firmy są lody "Pingwin" i "Cassate".

Dodatkowo wręczono 6 wyróżnień, które otrzymali:

 • Iwona Gaweł, Prezes Zarządu firmy Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o.
 • Jerzy Jałyński, Właściciel firmy INTEX Ośrodek Innowacji Technicznych i Kooperacji
 • Jerzy Karczewski, Właściciel firmy KAR Jerzy Karczewski
 • Jan Mackiewicz, Właściciel firmy Gospodarstwo Agroturystyczne 4 Pory Roku
 • Andrzej Osysko, Prezes Zarządu firmy Pneumotechnika sp. z o.o.
 • Sławomir Pietrzyk, Właściciel firmy IS-Wireless
Wyróżnionym firmom nagrodę wręczył Tomasz Daniun, Dyrektor Biura Zarządzania Akwizycją i portfelem Klientów, Citi Handlowy

Niezmiernie cieszy nas coraz większa różnorodność oraz liczba wpływających zgłoszeń. Wśród dotychczasowych laureatów możemy znaleźć firmy działające na polu edukacji, w przemyśle technologicznym, ale także wywodzące się z tradycyjnego rzemiosła, jak ubiegłoroczny laureat - Wydawnictwo Kurtiak i Ley - mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. - Tegoroczna edycja potwierdziła, jak wiele jest w Polsce innowacyjnych i ambitnych mikroprzedsiębiorców - dodaje.

Przy okazji ogłoszenia wyników konkursu, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy opublikowała kolejną edycję badań dotyczących mikroprzedsiębiorstw "Sposoby radzenia sobie z kryzysem w mikrofirmach". Badania wykonane zostały przy merytorycznym wsparciu TNS Polska oraz Microfinance Centre.

Wyniki badań zaprezentował Grzegorz Galusek, Prezes Zarządu Microfinance Centre, Przewodniczący Kapituły Konkursu.

Wyniki badań skomentował Tomasz Pol, Dyrektor Pionu Zarządzania Produktami w Citi Handlowy, odpowiedzialny m.in. za rozwój oferty dla mikroprzedsiębiorców i klientów Citigold, a także członek kapituły Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2013: Z naszych badań można wyciągnąć zasadniczy wniosek. Polski mikroprzedsiębiorca to osoba zorientowana w trendach ekonomicznych, doskonale znająca rynek i otoczenie własnego przedsiębiorstwa, a także świadoma niebezpieczeństw jakie mogą mu grozić. Ponad połowa ankietowanych przyznaje, że kryzys wpłynął negatywnie na funkcjonowanie ich firmy przede wszystkim w kontekście spadku obrotów i liczby klientów. Jednak, co ważne, trzy czwarte podjęło od początku 2012 r. zdecydowane działania antykryzysowe, a co drugi planuje przeprowadzić je do końca 2013 r. Pocieszający wydaje się być fakt, że: znacząca większość badanych uważa, że "gorzej już nie będzie", a sytuacja ich firm na koniec 2013 pozostanie analogiczna do tej ze schyłku 2012 lub zmieni się na lepsze.

Celem konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku jest wspieranie mikroprzedsiębiorczości, będącej jedną z podstawowych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Patronat honorowy nad IX edycją konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku objął Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Partnerem merytorycznym konkursu jest Microfinance Centre oraz Koalicja na Rzecz Mikroprzedsiębiorczości, w skład której wchodzą: Business Centre Club, Inicjatywa Firm Rodzinnych, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Przedsiębiorcza, Polski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego


Patronat honorowy

Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński


Partner merytoryczny Konkursu


Koalicja na rzecz mikroprzedsiębiorczości


  


Patronat medialny